Bağımsız Gazete

15 Temmuz’un kilit ismi Dişli: Akar’a sekreterlik yaptım

15 Temmuz’un kilit ismi Dişli: Akar’a sekreterlik yaptım
12 Ağustos 2017 - 11:39 'de eklendi.

15 Temmuz Darbe girişimi davası, Akıncı Üssü davası 9. celse ile devam ediyor. Ak Partili Şaban Dişli’nin kardeşi eski Tümgeneral Mehmet Dişli’nin sorusuyla devam etti. Davanın kilit ismi olan Dişli çarpıcı açıklamalar yaptı. İş Mehmet Dişli’nin açıklamaları.

“Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ile aynı akıbete uğrayıp silah tehdidi ile Akıncı’ya götürüldüm. Orada Genelkurmay Başkanı’na sekreterlik yaptım. Olayların başından sonuna kadar beraberdik” dediği öğrenildi.

Genel Kurmay Başkanı ile olayların başından beri beraberdik, olayların sonunda da beraberdik. Akıncı Üssü”nden Çankaya’ya gidene kadar yaşanan olayların pusu içinde beni yanlış anlamış olabilir” dedi.

Hulusi Akar ile neler konuştuğumuzu merak edenler “Kendisiyle neler konuştuğumuzu en iyi Sayın Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar bilmektedir. Şu an kendisi hangi durumdaysa benim de o durumda olmam gerekiyor.” sözleriyle dikkat çekti. Dişli, Hulusi Akar’a da çağrı yaptı. “İnşallah buraya gelir ve tüm her şeyi açıklar” dedi. Mehmet Dişli aynı zamanda “FETÖ ve uzantılarına hayatımın hiçbir döneminde yer vermedim ve onlara dahil olmadım. Geçmişten bugüne kadar onlarla sürekli mücadele ettim ve onların hedefinde oldum” dedi. Terfisiyle ilgili FETÖ soruşturması da yapılan Mehmet Dişli, terfisine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Terfi aldığı 2015 Yüksek Asker Şura toplantısında en detaylı incelemenin yapıldığını ve aldığı terfi ve tayinlerin, FETÖ yapısıyla ilgisi olmadığını savunurken birçok göreve Hulusi Akar’ın emriyle geldiğini de ekledi.

‘Konsey şartlarına haiz değilim’

Mehmet Dişli, Yurtta Sulh Konseyi üyeliği iddiasına ilişkinde savunmada bulundu. Mahkemenin kendisini konsey üyesi olarak göstermesinin dayanağı olmadığını ve bunun tamamen yanlış olduğunu belirten Dişli, hakkımda konsey üyeliğine dair herhangi bir belge olmadığı iddianamede açıkça yazıyor, bu yüzden tüm bu suçlamaları reddediyorum ifadesini kullandı. Yurtta Sulh Konseyi üyesi olmak için yeterli uygunluğa sahip olmadığını da ekledi. “Konsey üyesi olsaydım, böyle bir büyük olayın yaşandığı gün evimde işim ne?” sözleri ile karşılık.Savcılıktaki ifadelerine ilişkin verdiği tüm ifadelerin zaman ve beyanlarının karıştırıldığını ifade etti. “Savcılıkta verdiğim ifadeleri hangi zor şartlarda verdiğimi anlatmak istemiyorum” dedi. Dişli, “Sayın Akar, Akın Öztürk’ü çağırın dedi. Kubilay Selçuk, Akar’ı çağırmaya gitti. Ömer Faruk Harmancık’ın elinde birtakım notlar vardı. Bir bildiri gibi bir şey olsa gerek onları yayımladı. Siz de benimle olursanız durdurur dedi. Çıkar TV’ye konuşursanız ancak o zaman halk size inanır, bunları durdurabilir gibisinden bir şey söyledi.” dedi. Dişli, Hakan Evrim’in, Akar’a “Sizi kanaat önderimizle görüştürebiliriz” dediğine ilişkin herhangi bir şey duymadığını belirtti. “Ben çıktantan sonra olduysa böyle bir şeyden haberim yok, duymadım” ifadelerini kullandı.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER