Bağımsız Gazete

Akıncı’ya ‘sürpriz’ yapan kurmay albay: Tek başıma olduğum için engelleyemedim

Akıncı’ya ‘sürpriz’ yapan kurmay albay: Tek başıma olduğum için engelleyemedim
11 Ağustos 2017 - 16:28 'de eklendi.

15 Temmuz Darbe girişimin davaları sürüyor. Darbe girişimi sırasında sözde ana üs merkezi olarak kullanılan “Akıcı Üssü”ndeki askerler yargılanmaya devam ediyor. Bu sefer hakim, eski kurmay albay Murat Koçyiğit’i dinledi. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, hakkındaki iddia ve suçlamaları reddeten eski kurmay albay Murat Koçyiğit. “Ben FETÖ üyesi ya da Yurtta Sulh Konseyi üyesi değilim. Konsey üyesi olduğunu öne sürülen sanıkların hiçbirisiyle herhangi bir irtibatım olmadı. Yurtta Sulh Konseyi üyesi olarak yargılanan sanıkların büyük bir kısmını ilk defa burada gördüm. Benim tek kabahatim yanlış zamanda yanlış yerde olmaktır” dediği öğrenildi.

Murat Koçyiğit savunmasına şu sözlerle devam etti. Ben hayatım boyunca milli güvenliğe tehdit oluşturacak herhangi bir yapılanmanın içinde bulunmadım. “FETÖ’nün terör örgütü listesine alınmasını sağlayanlardan birisi de benim, bu nedenle örgüt beni hedef göstererek mesleğimi yapmama izin vermiyor” iddiasında bulundu.

“Ben Jandarma teşkilatında tam 25 yıl boyunca büyük bir sevgiyle görev yaptım” diyen eski kurmay albay Murat Koçyiğit, Ankara’da “darbe planlaması” yapıldığını belirten 6-9 Temmuz tarihleri arasındaki toplantılara katılmadığını savunmasına ekledi. Hakkındaki “ByLock” kullanıcısı iddialarıyla ilgili de savunmasını yapan Koçyiğit, hakkındaki suçlamaların tamamını reddetti ve suç olduğunu öne sürdü. Bu yanlış iddialara karşı da tahliye ve beraat istedi.

“Sürpriz bir ziyaret yapacaktım”

Savunmanın ardından kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Murat Koçyiğit. 15 Temmuz günü Akın Üssü’ne görevine yeni atanan eski kurmay albay Ahmet Özçetin’e nezaketen bir ziyarete gittiği yönündeki beyanını tekrarladı. Hakim bu sefer Ahmet Özçetin’i nereden tanıdığını sordu. Bu soru üzerine Koçyiğit. Jandarma genel sekreterliği görevini yürütürken Özçetin’in Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği görevinde bulunduğunu ve kendisini oradan tanıdığını belirtti.

Hakim bu sefer bu ziyaretten Ahmet Özçetin’in haberi olup olmadığıyla ilgili bir soru yöneltti. Hakim, Ahmet Özçetin’i telefonla aradınız mı diye bir soru sordu. Bu soru üzerine eski kurmay Albay şu cevabı verdi. “Telefonla görüşmedim, sürpriz bir ziyaret yapacaktım.” dediği öğrenildi.

Hakim bu yanıttan tatmin olmamış olacak ki şu soruyu yöneltti. “Sizin görev yerini ile Akıncı Üssü çok uzak yerler. Siz mesaiden çıkmışsınız peki oradaki şahsın çıkma ihtimalini düşünmediniz mi? Önceden arayıp geleceğinizi bildirmeniz gerekmez mi? Onun mesaiden çıkmış olma ihtimalini değerlendirmemiş olamazsınız.” Sorulan bu soru üzerine Koçyiğit şu yanıtı verdi. “O da bir ihtimal ama Ahmet Özçetin orada lojmanda kalıyor. İş yerinde olmasa en fazla lojmandadır diye düşündüm.”

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER