Bağımsız Özel

Bir zamanlar ‘efendimiz’ diyorlardı…


Bağımsız Özel

Okuyacağınız makalede yaşanan olaylar tamamen gerçektir. Adı geçen kişi ve kurumlar bu olayların merkezinde yer almışlardır.Tarih: Mayıs 2007 Yer: Erzurum/ Pasinler- Korucuk köyü

2007 Temmuz ayında yapılacak genel seçimlerin öncesi 150 hane 650 nüfusu olan bu köy deyim yerindeyse, “ana baba günü.”

Köy meydanında adım atacak yer dahi yok.

Köyün muhtarı en popüler insan.

Lüks arabaları ile köye gelen takım elbiseli adamlar köy muhtarını yanlarına alarak birlikte objektiflere gülümsemek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Köyün tam ortasında bulunan caminin karşısında restore edilmiş bir ev var. Evin önündeki kalabalık dikkat çekiyor. Muhtara ulaşamayanlar bu evin önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girmişler.

Namaz vakti olmamasına rağmen bazıları köyün camisinde de namaza başlamış. Kendilerinin bu şekilde görüntülenmesini istiyorlar. El işaretleri ile caminin isminin de kadraja girmesi için çevresindekilere talimat veriyorlar.

Bu köy neden bu kadar önemli?

KorucukRabiaRamiz Gülen çiftinin 11 çocuğundan üçüncüsü olarak 27 Nisan 1941 tarihinde dünyaya gelen Fetullah Gülen‘in evinin bulunduğu köyün ismidir. Köy meydanında bulunan cami Fetullah Gülen‘in babası Ramiz Efendi‘nin adını taşıyan cami, restore edilen ev ise Fetullah Gülen‘in doğduğu evdir.

O günlerde lüks araçlarıyla köye akın akın gelen takım elbiseli adamlar Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili aday adayı olan ve bir çoğu bugün mecliste olan milletvekilleridir.

15 Temmuz darbe girişimden hemen sonra aynı zübükzadeler ve onların aveneleri bir zamanlar tapındıkları evi yakmaya çalıştılar. Bütün bir köy yanmaktan son anda kurtuldu. Caminin ismi alelacele değiştirildi. Bu köyde ikamet eden masum köylülere vebalı ve vatan haini muamelesi yapıldı.

☆☆

Bayburt bir utancın öyküsü…

Tarih Şubat 2011 Yer: Bayburt

Haziran 2011’de yapılacak olan genel seçimlerin öncesi.

Şu an Milletvekili olan Doç.Dr Şahap Kavcıoğlu AKP’den milletvekili aday adayı.

21 Şubat Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü kutlamak için İstanbul’dan Bayburt’a gelmiş. Ama asıl amacı Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde AKP’den milletvekili adayı olabilmek için genel müdür yardımcısı olduğu Halkbank’ın imkânları ile propaganda yapmak. Nüfus cüzdanını Halkbank Bayburt şubesine götürerek gösteren delegeye çiftçi kredisi anında veriliyor.(Bu kredilerin %90’ı geri dönmedi.)

Tüm bunlara rağmen halk onun adaylığına pek sıcak bakmıyordu.

2007 yılında aynı ilden ve aynı partiden yine aday adayı olmuş ve parti merkezinde delegelere yaptığı konuşma sırasında masasının üstünde neden şarap kadehi olmadığını sormuştu.

Diğer bir sebep ise ünlü Mafya babası ’’Oflu Osman’’ takma isimli Osman Cevheroğlu’nun öz be öz yeğenleri olan Yazoğlu ailesiyle var olan yakınlığıydı. Bu yüzden kendisine “Mafyanın tetikçisi” yakıştırması yapılmıştı.

Fetullah Gülen’in okullarından biri olan ve bugün itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiş “Özel Aba Koleji” bu tarihlerde inşaat halinde ve neredeyse bitirilmek üzere.

Okula giden dağ yolunun yapımı ise belediye ve il özel idaresi ekipleri tarafından hummalı bir çalışma ile okulun açılışına yetiştirilmeye çalışılıyor.

6 araçlık konvoy ile okulun yönetiminden icazet almaya giden milletvekili ve onun yanında bulunanlar yapımı devam eden dağ yolunda çamura saplanıyorlar.

İmdat çağrısına il özel idarenin Greyder ve ekibi yetişiyor. Çamura saplanan araçlar çıkartılıyor. Böylece görev tamamlanıyor ve Fetullah Gülen’in Bayburt imamından milletvekili olmak için gereken icazet alınmış oluyor. Konvoyda başka kimler vardı diye bir soru aklınızdan geçiyorsa cevap vereyim.

Hepsi şu an Bayburt’ta çok önemli makamlarda ve dün “efendi hazretleri” dedikleri kişiye bugün yakası açılmamış küfürler ederek iktidara bağlılıklarını gösteriyorlar. Doç.Dr Şahap Kavcıoğlu’na dün “mafyanın tetikçisi” diyen halk ise şimdi AKP milletvekilinin evliya olabileceği konusunda görüş birliğine varmak üzere.

Şimdi bu insanlar Fetullah Gülen’in siyasi ayağını arıyorlar.

Şaka gibi değil mi?

Sevgiyle kalın…