Bağımsız Gazete I Bursa Haber – Bursa Haberleri – Bağımsız Haberler

Buraya KATAR!

Buraya KATAR!
07 Haziran 2017 - 9:21 'de eklendi.

ABD’nin Suudi Arabistan ile 300 milyar dolarlık silah anlaşmasından sonra Ortadoğu’da Türkiye ve İran’a operasyon çekileceğinden bahsetmiştim önceki yazılarımda. Bakınız

Çok zaman geçmeden beklenen oldu. Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri hep birlikte, Türkiye ve İran’ın müttefiki Katar’a yaptırım başlattı.

Sadece yaptırım deyip geçmemek lazım. Tüm sınırlar, hava sahaları kapatıldı. Elçilikler geri gönderildi. Ticari ilişkiler durduruldu. Banka hesapları donduruldu.

O kadar ileri gidildi ki, Suudi Arabistan ve Bahreyn, sosyal medya üzerinden Katar ile dayanışma içerikli mesajlar veren ve uygulanan kararı eleştiren vatandaşlarına hapis ve para cezası öngördü.

Katar, 24 saat içerisinde gerçekleştirilmesi istenilen maddeleri uygulamazsa her seçeneğin masada olduğu söyleniyor. Buna askeri müdahale de dahil.

İstenilen maddelere baktığımızda ise bir sonraki yaptırım operasyonunun İran ve Türkiye’ye olacağını çok rahat anlıyoruz.

Suudi Arabistan’ın, Katar’dan istediği en önemli maddelere bakalım

a- Katar’ın derhal İran’la diplomatik ilişkilerini kesmesi.
b- Katar’da kalan Hamas liderinin bir an önce sınır dışı edilmesi
c- Körfez ülekeleri dışında bir siyaset yürütmeyeceğinin, tek başına karar almayacağının teminatını vermesi.
d- Suriye, Yemen ve Libya’da rejime karşı savaşan örgütlere desteğini çekmesi.
e- Katar’da kalan İhvan-ı Müslim liderlerini sınır dışı etmesi vb.

Maddelerin tamamına baktığımızda Katar bundan böyle Türkiye ve İran ile hareket edemeyecek.

Katar, Suriye’de ÖSO, IŞİD ve diğer aşırı gruplara destek veremeyecek.

Kara para aklayamayacak. İran ile ilişkilerini kesmesi sağlanacak.

Katar’a yapılan operasyonla beraber Türkiye’nin de kara para kaynağı kurutulmuş olacak.

Türkiye ne zaman sıkışsa Katar imdada yetişirdi. (QNB Finansbank, Abank, Digitürk, BMC, Boyner, Çaykur satın alındı) Bundan sonra yetişemeyeceğini düşünüyorum. Konuyla alakalı ABD’li Ortadoğu Uzmanı Michael Rubin 2 ay önce “Acaba Erdoğan Katar parasıyla ödeme yapamadığı zaman gerçekte kaç kişi kendisini izleyecek?” demişti.

Rubin’in ifadelerinden de anlayacağımız gibi operasyonun sadece Katar’a yapıldığını ve bununla sınırlı kalacağını düşünürsek ahmaklık etmiş oluruz.

Öyleyse zamanında Trump’ın seçilmesine sevinenlere müjdeli bir haber vereyim. Trump, IŞİD’e destek olan tüm ülkelere aynı ambargoyu uygulatacak.

Uygulamayanlarda ise NATO (barış!) gücü sahne alabilir.

Not: Erdoğan’ın ABD ziyaretinde korumalarının göstericilere saldırısını kınayan & hesap çekilmesini isteyen yasa tasarısı 397 evet, 0 hayır oyuyla oy birliği ile kabul edildi.
Korumaların diplomatik dokunulmazlıklarının kalkması ve yargılanması bekleniyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER