Bağımsız Gazete

CHP’nin Başkanlık Seçimi Planları

CHP’nin Başkanlık Seçimi Planları
06 Ağustos 2017 - 11:57 'de eklendi.

2019 Başkanlık seçimlerine yaklaştıkça siyasilerin planları yavaş yavaş belirleniyor. Başkanlık seçimlerinde “HAYIR” oylarının kazanması için çaba sarf eden CHP istediği sonucu alamayınca planlarını başkanlığı kazanmaya odakladı. Basında öne çıkan bazı isimler ve bazı duyumlar yavaş yavaş planların yapıldığının göstergesi. Bazı partililere göre planların çizilmeye başlandığı söylense de bir kesim partililerde henüz herhangi bir ismin konuşulmadığı ve planların yapılmadığını söyledi. İşte CHP’nin 2019 Başkanlık Seçimi Planlarına dair bazı söylentiler.

Mecliste yapılan iç tüzük değişikliği artık siyaseti meclis dışına itti. Kemal Kılıçdaroğlu‘nun 15 Haziran’da başlattığı Adalet Yürüyüşünü; HDP‘nin Vicdan ve Adalet Nöbeti takip etti. Aynı dönemde Recep Tayyip Erdoğan ise kendini başkanlık seçimlerine hazırlamaya başladı ve hazırlığını yapması için her fırsatta partisine başkanlık vurgusu yaptı. Muhalefet başkanlık için ne zaman planlarını yapacak denilen bu dönemlerde ortaya bazı iddialar atıldı. İlk iddia SONAR Başkanı Bayrakçı‘dan geldi; Bayrakçı yaptığı açıklamada CHP’nin başkan adayı olarak İlhan Kesici‘yi aday göstermesi halinde seçimi %51’lik bir oy oranıyla kazanacağını açıkladı.

BirGün’de yer alan habere göre Bayrakçı bu istatistiklerini CHP ile henüz paylaşıp paylaşmadığı bilinmiyor. Partililerle yapılan sohbetlerde ise henüz başkanlık seçimi için kimin aday olacağı konusunun konuşulmadığı söyleniyor. Daha önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde belirlenen aday Ekmeleddin İhsanoğlu’na benzer bir aday tipinin belirlenmeyeceği bilinen tek şey.

Peki CHP bu sürece resmen ne zaman başlayacak?

Partililerle yapılan görüşmelerde vurgulanan tek şey CHP’nin 26 Ağustos’ta başlayacak “Adalet Kurultayı“. Vurgulanan bu tarih veya benzeri kurultayla 2019 planlarının yapılacağı zamanlar olacak gibi görünüyor.

Adayın ismi değil hedefleri ön planda olacak!

CHP kurmayları şu an bir isim üzerinde yoğunlaşmış durumda değiller, geçmiş deneyimlerden yararlanarak isimden çok hedeflerin ön planda olacağı bir aday belirlenecek ve tüm seçim bu proje üzerinden yürütülecek. Erdoğan’ın seçim planlarının “İslamcı” bir hatta ilerleyeceği düşünülüyor, buna istinaden muhalefet partileri bu İslamcı çizgiden çok uzak kalmayarak muhafazakar ve sağ kesiminde desteğini alarak seçimlere güçlü girmek istiyor.

Daha önce Ekmeleddin İhsanoğlu ile benzer bir taktik izleyen muhalefet istediği sonucu elde edememişti, önümüzdeki seçim sürecinde benzer bir yol izlenilmeyeceği söylense de muhafazakar kesime yakın olmak için nasıl bir yol izlenilecek merak konusu.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER