Bağımsız Gazete

Flynn Soruşturması Türkiye’ye Uzanıyor

Flynn Soruşturması Türkiye’ye Uzanıyor
06 Ağustos 2017 - 12:51 'de eklendi.

ABD’de Trump‘ın başkan seçilmesinden sonra Rusya’nın seçimlere hile karıştırdığı şüphesi üzerine başlatılan Flynn Soruşturması birçok kişiye uzanmış durumda. ABD basınında yer alan habere göre soruşturmanın Türkiye’ye uzanması an meselesi.

ABD’nin popüler gazetesi New York Times gazetesinde yer alan habere göre Amerika Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasını yürüten ekibin Rusya ile bağlantılarını inceleyen özel savcı Robert Mueller, Trump’ın eski olan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile ilgili belgeleri talep etti. Haberin devamında ise Flynn’ın seçimlerin son günlerinde Türkiye’den gizli bir şekilde para alıp almadığına dair bazı görgü tanıklarıyla görüşme gerçekleştirip onların ifadesine başvurduğu iddia edildi.

Peki bu olayın Türkiye bağlantısı olduğu neden düşünülüyor?

Flynn’ın danışmanlık şirketi olan “Flynn Intel Group”un Türkiye hükümetiyle bağlantılı olduğu iddia edilen işadamı Ekim Alptekin’e ait şirket olan Inevo BV’den 530bin dolarlık ödeme aldığı ve bu ödemenin ayrıntılarının tespit edilmesi gerektiği iddia edildi. Ödeme ayrıntılarını öğrenmek isteyen FBI ve savcılar hemen olayı aydınlatmak için araştırma yapmaya başladı, söz konusu ödemenin Türkiye hükümetinden gelip gelmediğini tespit etmeye çalışan FBI birçok görgü tanığıyla iletişim halinde.

Inovo BV şirketinin, Fethullah Gülen aleyhine lobi yapması için Michael Flynn’ın şirketi olan “Flynn Intel Group”a 530bin dolarlık bir ödeme gerçekleştirildiği biliniyor.

Flynn’a İlişkin Soruşturmada Rusya Cephesinden Açıklama!

Rusya’yla bağlantıları olduğu öne sürülen Flynn’ın, başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve sonuçları Donald Trump lehine çevirdiği iddia edilmişti. Diğer bir iddia ise bu müdahalenin detayları Rusya’nın ABD eski Büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüştüğüydü. Kislyak ise yapılan görüşmenin hiçbir şekilde seçimle bağlantısı bulunmadığının aksine görüşmenin şeffaf bir şekilde ABD-Rusya ilişkilerini geliştirmeye yönelik olduğunu açıkladı.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER