Bağımsız Gazete

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın ‘yeni devlet’e tepkisini merak ediyorum

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın ‘yeni devlet’e tepkisini merak ediyorum
06 Ağustos 2017 - 16:39 'de eklendi.

AKP’li Ayhan Oğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu “Yeni bir devlet kuruyoruz, bu devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır” sözlerine ilişkin tepkiler artarak devam ediyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise “Asıl açıklamayı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanından bekliyorum. Ona nasıl tepki verecek onu merak ediyorum” ifadesini kullandı.

Olaylar nasıl gelişmişti?

Geçtiğimiz günlerde CNN Türk’te bir televizyon programına katılan Ayhan Oğan şu ifadeleri kullanmıştı: “Biz yeni bir devlet kuruyoruz. Beğenin beğenmeyin bu devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır. Yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) yeni bir TSK’nın inşasıdır. Biz vesayet düzenini yıktık.”

Sosyal medyada ve siyasiler arasında oldukça tepki gören bu açıklamanın ardından AKP Sözcüsü olan Mahir Ünal, sosyal medyada iddia edildiği gibi Ayhan Oğan’ın şu an AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nda yer almadığını açıkladı. Açıklamasına ise “Ayhan Oğan isimli kişinin yaptığı açıklamalar üzerinden, partimiz aleyhine yeni bir kampanya başlatılmıştır. Söz konusu kişinin görüşlerinin sadece kendisini bağlar” sözleriyle devam etmişti.

AKP cephesinden gelen bu açıklama yeteri kadar tatmin edici görünmedi ve tepkiler devam etti bunun üzerine başbakan Binali Yıldırım da bir takım açıklamalarda bulundu. Binali Yıldırım yaptığı açıklamalarda “Şaka mı yapıyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti devleti, Osmanlı Devleti’nin devamı olarak kuruldu. Kimin ne söylediğinin önemi yok, bazı televizyon programcılarının, yorumcularının söylediği laflar, bizim partimizi bağlamaz.”

Aynı şekilde şu an Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Bekir Bozdağ‘da Ayhan Oğan’ın açıklamalarına tepki göstermişti. Bozdağ, “Hükümetimizin görüşlerini oluşturanlar ve açıklayanlar bellidir. Bunların dışındaki beyanlar; sadece beyan sahibini bağlar” dedi.

Muhalefet cephesinden ise gelen tepkilerden biriside Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’ndan geldi. Halaçoğlu, “Damat Ferid kafalılar bu ülkede çok görülmüştür. Ama hepsinin sonu hüsranla sonuçlanmıştır. Elbet bu devran dönecektir” dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER