Bağımsız Gazete

Nuray Mert: 28 Şubat’ta da aynısıyla karşılaştım, değişen bir şey yok

Nuray Mert: 28 Şubat’ta da aynısıyla karşılaştım, değişen bir şey yok
10 Ağustos 2017 - 16:15 'de eklendi.

Cumhiyet gazetesi geçtiğimiz gün yayınladığı bir duyuruyla, gazetelerinde haftada iki gün yazı yazan Nuray Mert’in yazılarının bundan sonra gazete yer almayacağını açıkladı. Gazetedeki görevine son verilmesinin ardından gazeteci Nuray Mert açıklamalarda bulundu. Nuray Mert,  “28 Şubat’ta da aynı şeylerle karşılaştım. Yıllar geçiyor, ama Türkiye’de hiçbir şey değişmiyor” açıklamasını yaptı.

Nuray Mert’e gazetedeki yazılarına son verildiğini Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç tarafından iletilmiş, gerek olarak da son dönemdeki yazılarının Cumhuriyet’in yayın ilkelerine ters düştüğünü belirten Orhan Erinç, kararın “Silivri’de tutuklu bulunan Cumhuriyet yöneticilerinin bilgisi dahilinde alındığını” vurgulamıştı.

 

 

Nuray Mert, Medyascope’ta Gökçe Çiçek Kösedağı ve Burak Tatari’nin sorularını yanıtladı.

’28 Şubat’ta da aynı şeylerle karşılaştım’

Yazdığı yazılar nedeniyle sosyal medyada birçok kişi tarafından laiklik ve Atatürkçülükle sorunu olduğu iddia edilen Nuray Mert bu konuya da açıklık getirdi. Nuray Mert yaptığı açıklamada: “Zaten, benim Cumhuriyet gazetesinin davetine icap etmem gayet zor oldu. Farklı görüşlerde olduğumuzu söylememe rağmen, yeni yönetim, yeni bir perspektif yaratmak istediklerini söyleyerek davet etti. Ben de bu çerçeve de yazmaya başladım” ifadesini kullandı.

“Anlayış açısından iktidara muhalefet eden gelenek de en az onlar kadar tahammülsüzler ve onlardan farksızlar” diyen Mert, 28 Şubat’ı hatırlattı.

Mert şöyle devam etti: “Ben daha öncede bu tür sorunlarla karşılaştım. 28 Şubatta bunların aynısını yaşamıştım. O dönemdedea, başörtüsünü savunduğum için iş bulamadım. Yaşananlar, bana o günleri tekrar hissettirdi. Yıllar geçiyor, ama Türkiye’de hiçbir şey değişmiyor. İktidarın tahammülsüzlüğünün kurbanı olanların davet etmesi sonrasında, yazılarıma son verilmesi, aklımın alacağı bir şey değil.”

‘Ana akım medyada çoktan marjinalleştim’

‘Katı Kemalist yaklaşıma’ alışık olduğunu söyleyen Mert, “Kendilerine daha sosyal demokrat, solcu diyen çevrenin bir kısmı da buna dahil. Üzücü olan, bunun müspet manada değişmediğini görmek. Tutuklu arkadaşlarımızın da onayı olması çok acı” diye konuştu.

Kendisini Cumhuriyet gazetesine davet edenlerin zaten benim yazacaklarımın farklı olacağını bildiklerini vurgulayan Nuray Mert, “Düşüncelerimi gizleyen birisi değilim. Medyada, ne söyleyeceksem bunu doğrudan söylerim herkes böyle yapmalı. Ama ülkemizdeki laik insanların yer aldığı kesim için “Darwin mi dogma yoksa başka bir şey dogma” konusu belli ki daha çok önemli. Muhafeletin sahip olduğu dar görüş tam da bu noktada kendini gösteriyor.

2015’in nisan ayından bu yana haftada iki gün Cumhuriyet’te köşe yazısı yazan Mert, son günlerde özellikle evrim teorisi ve müftülere nikah yetkisine ilişkin yazılarıyla dikkat çekmişti.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER