Bağımsız Gazete

TOBB başkanı ‘kıyamadı’: Vekil maaşları çok zannedilir!

TOBB başkanı ‘kıyamadı’: Vekil maaşları çok zannedilir!
11 Ağustos 2017 - 9:19 'de eklendi.

Geçtiğimiz gün düzenlenen “Zonguldak Ekonomi Zirvesi“de konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu birbirinden ilginç açıklamalar yaptı. Hisarcıklıoğlu milletvekillerine verilen maaşı “yeterli bulmadı“. “Millet çok zanneder ama gelip bir de Ankara’da onların yaşantılarını görün.” açıklaması yaparak da şaka mı yaptığı sorusu yarattı.

Bilmeyenler için ufak bir hatırlatma yapalım. Milletvekillerinin maaş seviyesi diğer memur, işçi ve benzeri mesleklere göre kat be kat daha yüksek. Bir milletvekili ayda 17 bin Türk Lirası maaş alırken emeklilik maaşları 8 bin 500 Türk Lirası. Diğer üst düzey yetkililerden birisi olan valiler ise 9 bin Türk Lirası maaş alıyor güncel olarak.

Hisarcıklıoğlu, ‘Zonguldak Ekonomi Zirvesi’nde konuştu.

Gündeme oturan sözler bu sefer “Zonguldak Ekonomi Zirvesi”nde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ait. Hisarcıklıoğlu vali ve milletvekillerinin maaşlarına değindi ama bir farkla. Birçok kesimce vali ve milletvekillerine verilen maaşın yüksek olması tartışılırken TOBB Başkanı tam tersini düşündü ve maaşları az buldu. Hisarcıklıoğlu maaş azlığını şu sözleriyle dile getirdi:  “Millet olarak biz bunu yağcılık filan zannediyoruz. Durum böyle değil, tam tersi. Bir işi doğru yapıyorlarsa o işi takdir etmek gerekir. Bu doğru işi yapanlar para, pul için yapmazlar zaten. Ne valiye verdiğimiz ne milletvekiline verdiğimiz maaş, açık söyleyeyim. Millet çok zanneder ama gelip bir de Ankara’da onların yaşantılarını görün. Buradan gelen herkese yemek ısmarlayacak, çay ısmarlayacak, otobüs parası verecek. Hastane işi olur hastaneye gönderirler. Zannedersiniz ki çok maaş alırlar. Oda başkanlarının da aynı şey. Belediye başkanlarımız da böyle. O zaman bunlara doğru işler yaptıkları zaman alkış yaparsanız, takdir ederseniz sizlere müthiş hizmet ederler.”

‘Bankacılar ayaklarını biraz denk almalı’

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankaların faizlerine ilişkin yaptığı eleştirilerden sonra yakın kesimlerde benzer eleştirileri yapmaya devam ediyor. Hisarcıklıoğlu, bankaların faiz oranlarına dikkat etmesi gerektiğini belirtti ve bankalara seslendi. “2017’nin ilk altı ayında bankaların karı açıklandı. Neredeyse bir önceki yıla göre yüzde 100 artış var. Bankalara şunu söylemek istiyorum. Bakınız, biz kar etmezken siz böyle fahiş şekilde kar ederseniz bir şey söyleyeyim hepimiz aynı gemideyiz. Bizim başımıza bir iş gelirse sizin de başınıza bir iş gelir. Vicdanlı hareket etmeniz lazım . Buradan tüm bankacılara seslenmek istiyorum; böyle kar yok Türkiye’de. Türkiye’de hiçbir sektörde böyle bir kar yok. Bu bankacılar ayaklarını biraz denk almaları lazım.” 

‘Yerli otomobili yapacak babayiğitler var’

Hisarcıkoğlu sözlerini şöyle bitirdi: “Türkiye’nin markası olan yerli otomobili yapacak babayiğitler var. Haberiniz olsun. Bunların kim olacağıyla ilgili pazar günü görüşmeler bittikten sonra cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız.”

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER