Bağımsız Gazete

Venezuela Krizine İlişkin Trump’tan Askeri Müdahele Açıklaması

Venezuela Krizine İlişkin Trump’tan Askeri Müdahele Açıklaması
12 Ağustos 2017 - 17:42 'de eklendi.

Venezuela ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanılan darbe girişimi olayları tırmandırdı, Başkan Maduro’nun darbeye girişenleri en ağır şekilde cezalandıracağız. Bu açıklamanın ardından da darbe girişimi yapmak isteyen ülkelerin bunu asla başaramacağını tüm bu baskılara rağmen Venezuela’nın güçlü kalacağını söylemişti.

Yaşanan iç karışıklara bir çağrıda Amerika Birleşik Devletlerii Başkanı Donald Trump’tan geldi. İç karışıklıkların yaşandığı Venezuela’ya gerekirse askeri yaptırım seçeneklerinin olduğunu ve bunu düşündüklerini söyledi. Venezuela’da sağ muhalefetin Devlet Başkanı Maduro’ya karşı düzenlediği protestolarda toplamda 120 kişinin yaşamını yitirdiği biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı ve Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi yaptığı özel görüşmeye ilişkin Başkan Donald Trump’a bu konu hakkında görüşü soruldu. Yöneltilen bu soru üzerine Trump, “Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım” dedi. Venezuela devlet televizyonunda ise Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino bir takım açıklamada bulundu. Padrino, Trump’ın sözlerini “çılgınlık ve aşılık eylemi” olarak yorumladı.

Amerika Birleşik Devletleri daha önce Venezuela Devlet Başkanı Maduro’yu “diktatör” olarak tanımlamış ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının ve şirketinin Maduro’yla ticari ilişki kurmasını yasaklamıştı. Bakan düzeyindeki pek çok Venezuelalı yetkililerin ABD’deki mal varlıklarına da el konulmuştu.

Ne olmuştu?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dört aylık karışıklığın ardından huzur getireceğini öne sürmüş ve muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis’ten, “Kurucu Meclis”e geçiş seçimi yapmasını istemişti. Yapılan bu seçimlere muhalefet kanadı boykot kararı uygulasa da seçimleri yeni mecliste yer alan 545 sandalyenin hepsini Maduro’nun Sosyalist Parti’si kazanmıştı.

 

Ulusal Seçim Konseyi yapılan seçimlerin adından bir yetkili aracılığıyla açıklama yapmıştı. Yetkili, yapılan seçimde toplamda 8.1 milyon seçmenin oy kullandığını açıklamıştı. Yapılan bu resmi açıklamaya karşı olarak muhalefet ise seçime sadece 2.5 milyon seçmenin gittiğini savunmuştu.

Maduro karşıtları, Devlet Başkanı’nın seçimi güç toplamak ve görevde kalmak için düzenlediğini savunmuştu. Yabancı hükümetler ise seçimi kınayarak “demokrasiyi aşağılamak” olarak nitelendirmişti. Sağ muhalefetin eylerimde şu ana kadar 120 kişi hayatını kaybetti.

Venezuela’nın en çok petrol ihraç ettiği ülke olan ABD eğer Venezuela’ya ambargo uygularsa ve yeni meclisin desteklediği finansal anlaşmaların meşruluğu yatırımcıların gözünde sorgulanırsa, bu ülkedeki ekonomik krizi daha da derinleştirebilir.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER