Bağımsız Gazete

Venezuela ordusu, kaçan darbecileri arıyor!

Venezuela ordusu, kaçan darbecileri arıyor!
08 Ağustos 2017 - 10:37 'de eklendi.

Geçtiğimiz günlerde Venezuela’da darbeye girişen muhalif kanada ait askerler, darbe girişimde başarısız oldu. Şu an Venezuela ordusu kaçan darbecileri arıyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro girişilen darbeyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Valencia kentinte başlayan askeri ayaklanmanın bastırılmasının ardından rutin bir şekilde devam eden haftalık konuşmasına devam etti. Bu haftaki konuşmada Maduro, darbeyi bastıran orduya teşekkür etti. Askeri üsse yapılan bu saldırıyı kınadı ve girişimden sorumlu olarak Amerika Birleşik Devletlerini ve Kolombiya’ya sorumlu gösterdi. Maduro, aranan saldırganların en ağır şekilde cezalandırılacağını da konuşmasına ekledi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro

‘Paralı askerler’

Konuşmasının devamında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro girişimi başlatan askerlerin kimlikleriyle ilgili açıklamalarda da bulundu. Pazar günü devlet televizyonundan halka seslenen Maduro, girişimi gerçekleştiren askerleri “paralı asker” olarak tanımladı. Yaklaşık 20 kişiden oluşan sözde birlik Paramacay Üssü’ne girmek için önce silahlı bir saldırı düzenledi sonrasında askeri silah deposuna erişti. “Bunu başka türlü ifade edemem, bu ordumuza karşı yapılmış bir terörist saldırıdır.” açıklamasında bulundu. Venezuela ordusunun bu terörist saldırıya karşı erdemli ve kararlılıkla karşılık verdiğini belirten Maduro, isyancı birliğin Miamı ve Kolombiya tarafından finanse edildiklerini ayrıca belirtti.

‘Üniforma giymiş siviller saldırdı’

20 kişilik terörist birliğe karşılık veren Venezuela ordusu, iki saldırganın öldürüldüğünü ve birisinin de yaralandığını belirtti. Yedi saldırgan ise sağ olarak ele geçirildii, kalan 10 kişinin arama çalışmaları ise sürüyor. Bu konuya ilişkin Devlet Başkanı Maduro, “Nerede olduklarını biliyoruz, asker ve polisimiz buraya sevk edildi. Bu terör saldırısına karışanların en yüksek cezayı almasını isteyeceğim” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda belirli adresler dışında ülkenin her yerinde kalan on saldırgan hala aranıyor. Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise saldırganların bir grup sivil olduğunu da ekledi. “Bu eylem askeri üniforma giyen bir grup sivil ve eski bir asker tarafından düzenlendi” şeklinde konuştu.
Valencia kentinin merkezinde ve çevresinde askeri araçlar devriye gezmeye devam ediyor.

Düzenlenen operasyonlar hava desteğiyle sürdürülüyor. İlerleyen günler ne olacağını bizde merakla bekliyor olacağız, olayın detayları geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER