Bağımsız Gazete

Yapboz eğitim sisteminin yeni adı LGS oldu

LGS : Her gelen bakan ile yeniden düzenlenen eğitim sistemi yine değişti.

Yapboz eğitim sisteminin yeni adı LGS oldu
12 Nisan 2018 - 11:37 'de eklendi.

1 milyon 200 bin öğrenciyi ilgilendiren liseye geçiş sınavı için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklama yaptı.

HERKES İSTEDİĞİ OKULU SEÇECEK

Bakan Yılmaz’ın açıklamasına göre, öğrencilerin yüzde 10’unun kaydı sınav ile alım yapan okullara yapılacak. Sınava girecek öğrencilerin hangi okulda sınava girecekleri ise yine öğrencilerin insiyatifine bırakıldı. İsteyen öğrenci kendi okulunda da sınava girebilecek. Geçen dönem kendi okulunda sınava girme zorunluluğu bu dönem tamamen ortadan kalkıyor. Yeni düzenlemeye göre, öğrenciler istedikleri okulda sınavlarına girebilecekler.

Bakan Yılmaz yeni eğitim sisteminin adının LGS olduğunu açıkladı. Liseye Geçiş Sınavı’nda öğrenciler 90 soru cevaplandıracak. Türkçe ve Fen ağırlıklı olacak LGS sınavında, din kültürü ve tarih konuları daha az olacak.

LGS’ye girecek öğrencilere sınav giriş belgeleri 22 Mayıs’ta teslim edilecek.

OKUL YÖNETİCİLERİ REHBER OLACAK

Evlatlarımızın, öğrencilerimizin hiçbirinin kaygı duymasını gerektirecek hiçbir husus bu ana kadar bakanlığımız tarafından açıklanmadı. Okul yöneticileri bu evlatlarımızın, okul yerleştirmelerinde en büyük rehberleri olacak.

İlla kaygılanması gereken biri varsa o da bizim eğitim yöneticilerimiz. Hiçbir farklı değişiklik getirmedik. Daha önce ne açıkladıysak, açıkladıklarımızın aşama aşama topluma duyurulmasından geçiyor. Nisanın sonunda açıklayacağımızı belirtmiştik sınavla öğrenci alacak okulları. Yerleştirmeyle ilgili kılavuz ise haziran ayında açıklanacak. Yerleştirmeyle ilgili evlatlarımızın neler yapması gerektiği orada belirtilecek. Öğrencilerimizin gerek merkezi, gerek yerinde yerleştirme konusunda en büyük rehberleri okul yöneticileri olacak. Hiçbir aksamaya mahal olmayacak.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER