1.5 Liraya İhraç Edilen Benzin Vatandaşa 4.5 Liraya Satılıyor

Esnaf, 1.5 liraya benzin ihraç eden Türkiye’nin esnafa 4.5 TL’den benzin satmasına tepki gösterdi. Esnaf, gemilere sağlanan sıfır ÖTV’li yakıt imkanının kendileri için de uygulanmasını istiyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, benzin ve motorin fiyatlarının yeterince indirilmemesinin şoför ve nakliyeci esnafının belini büktüğünü belirtti. Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının yüksekliğinin taşımacı esnafını zor durumda bıraktığını ifade etti.

SIFIR ÖTV İLE VERİLSİN

Taşımacı ve nakliyeci esnafın maliyetlerinin arttığını hatırlatan Palandöken, “Nasıl yatçılara sıfır ‘0′ ÖTV ile yakıt veriliyorsa, şoför esnafımızda biraz nefes aldıracak düşük vergili ucuz akaryakıt istiyor. Yoksa şoför ve nakliyeci esnafımız eve ekmek götüremeyecek duruma geldi” dedi.

YÜZDE 65 VERGİ ÖDÜYORUZ

Benzinin litre fiyatının 4,51 TL olduğunu hatırlatan Palandöken, “Benzin ve motorine yapılan son zamlar taşımacı ve nakliyeci esnafımızı zor durumda bırakıyor.

Yurtiçinde kullanılan benzin miktarı kadar yurtdışına litresi 1,5 liradan benzin ihraç ediyoruz. Dünyanın en pahalı akaryakıtını biz kullanıyoruz. Hâlbuki bir litre benzin üzerinde yüzde 65 ÖTV-KDV payı, yüzde 13,3 oranında da dağıtıcı, bayi payı var. Fiyatlara zam yapmak yerine vergiler düşürülerek taşımacı esnafına ucuz akaryakıt verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

TAŞIMA MALİYETİ UCUZLARSA GIDA FİYATLARI DA DÜŞER

Esnafın yüklendiği maliyetlerin de çok olduğunu dile getiren Palandöken, “Maliyetlerin hızla arttığı bir ortamda şoför esnafımızın ödemek zorunda olduğu gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, zorunlu trafik sigorta primleri düşünüldüğünde, gece gündüz yollarda direksiyon sallayan nakliyeci esnafının mesleki faaliyetini sürdürmekte ne kadar zorlandığı aşikardır. Başka ülkelerde ticaret amaçlı kullanılan ucuz motorin imkânı bizde de olmalıdır. Taşıma maliyetleri düştüğünde vatandaşın yediği içtiğinin de fiyatları düşecek, daha ucuza alabilecektir” diye konuştu.

EN BÜYÜK MALİYET MAZOT

Taşımacı esnafının en büyük maliyetinin motorin olduğunu söyleyen Palandöken, “Mazot fiyatlarıyla baş edecek durumumuz kalmadı. Taşımacılık faaliyeti ile uğraşan bir esnafın bu fiyatlarla para kazanması çok zor. Kazancımızı yakıt ve yedek parçaya veriyoruz. Mazotun litre fiyatı 2016 Haziran ayında 3,90 TL’den satılıyor. Ülkede mazot kullanımı arttıkça mazota yapılan zamlarda artıyor” dedi.

Özgür Düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası