Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

10 Adımda Koronavirüs İle Nasıl Mücadele Etmenin Yolları

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 10 Adımda Koronavirüs İle Nasıl Mücadele Etmenin Yolları
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Koronavirüs adıyla bilinen COVID-19 tüm dünyada büyük bir salgın haline geldi. Koronavirüs; soğuk algınlığı, MERS, SARS ve diğer solunum yolu hastalıkları gibi riskli durumlara neden olan ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir virüs ailesidir.

Koronavirüs ciddi ölçüde hayatı tehdit eden bir virüs olsa da koruyucu önlemler almak hastalığın yayılmasını ve bulaşma ihtimalini azaltabilir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 Koronavirüs ile mücadele etmek amacıyla aşağıdaki yöntemleri uygulamak sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.

1. Ellerinizi Su ve Sabunla Yıkayın

Koronavirüsü önlemenin en iyi yolu ellerinizi mümkün olduğunca sık yıkamaktır.

Enfeksiyon riskinizi en aza indirmek için gün içerisinde ellerinizi sık sık su ve sabun ile 20 saniye kadar yıkayın. Yıkarken ılık su tercih etmeniz ellerinizin genel sağlığı ve hijyeni açısından daha doğru olacaktır.

Bununla birlikte, herkese açık alanlara çıktığınızda veya hasta olduğundan şüphelendiniz kişilerin yakınından geçtikten sonra ellerinizi mutlaka sabunlu suyla iyice yıkayın.

Çünkü Koronavirüs ve diğer birçok virüse karşı en etkili yol budur. Eğer,  ellerinizi yıkama fırsatınız yoksa, en az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanı veya kolonya kullanabilirsiniz.

2. Ellerinizi Yüzünüzden Uzak Tutun

Koronavirüs’ten korunmak için en etkili yöntemlerden biri de elleriniz ile yüzünüze asla dokunmamaktır.

Bu nedenle, ellerinizi göz, burun, ağız ve kulaklarınızdan uzak tutun. Çünkü gün içerisinde, herhangi bir kapı kolu veya market reyonu gibi bir yüzeye önceden bulaşmış bir Koronavirüs ile temasa geçebilirsiniz.

Böyle bir durumda, mikroplar ellerinize kolayca tutunabilir. Ardından kirli ellerle yüzünüze dokunduğunuzda farkına varmadan enfekte olabilirsiniz.

Bundan dolayı, yüzünüze dokunmadan önce ellerinizi sabunla iyice yıkamalı veya dezenfektan kullanarak temizlemelisiniz.

3. Öksüren veya Hapşıran İnsanlardan Uzak Durun

Koronavirüs bir tür solunum yolu enfeksiyonu olduğu için öksürme ve hapşırma yaygın görülen semptomları arasındadır. Son araştırmalar,

Koronavirüs’ün semptomatik olmayan insanlar tarafından da bulaşabileceğini gösteriyor. Yine de öksürme ve hapşırma yoluyla havaya dağılan virüsler, enfeksiyon riskinizi artırabilir.

Bu yüzden, üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren kişilerden uzak durmalısınız. Mümkünse, bu belirtilerin bulunduğu kişilerden sizden uzak durmalarını rica edin. 

4. Eldiven ve Maske Kullanın

Koronavirüse karşı eldiven ve maske kullanarak etkili bir koruma sağlayabilirsiniz. Bu nedenle market, pazar ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık alanlarda mutlaka eldiven ve maske kullanın.

Bu davranış, hem sizin taşıyıcı olma ihtimalinizi hem de başka insanların size virüs bulaştırma ihtimalini azaltır.

Ayrıca, eldiven ve maskelerinizin hijyenik olmasına ve onları çıkardıktan sonra ellerinizi ve yüzünüzü su ve sabunla iyice yıkamaya özen göstermelisiniz.

5. Sık Temas Ettiğiniz Yüzeyleri Dezenfekte Edin

Virüsleri öldüren bir temizleyici ürün yardımıyla sık temas ettiğiniz yüzeyleri günlük olarak rutin bir şekilde dezenfekte etmeniz çok önemlidir. Çünkü, Koronavirüs kapı kolu, priz, anahtar ve musluk gibi yüzeylerde kolayca tutunabilir.

Bu yüzeyleri her gün temizlemek için bir sprey dezenfektan veya çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Virüsün etkili bir şekilde öldürülmesi için yüzey yaklaşık 10 dakika ıslak kalmalıdır.

Bu işlem, virüslerin yüzeylerde kalması ve enfeksiyona neden olma riskini sınırlar. Evinizin dış kapı kolu, priz, elektrik anahtarı, mutfak tezgahı, mutfak ve banyo lavaboları ve musluklarını mutlaka sık sık dezenfekte edin.  

6. Yiyecekleri Mutlaka Yıkayın ve İyice Pişirerek Tüketin

Koronavirüse karşı alınacak önlemler arasında satın aldığınız ürünlerin ambalajlarının iyice yıkanması ve havalandırması da vardır.

Koronavirüs hayvanlardan insanlara bulaşabildiği için hayvansal ürünler ile sebze ve meyveleri tüketmeden önce mutlaka iyice yıkamalısınız. Ayrıca, enfeksiyon riskini azaltmak için et ve et ürünleri ile yumurta ve sebzeleri mutlaka yıkadıktan sonra ve iyice pişirerek tüketin. Böylece, gıda yoluyla virüs kapma ihtimaliniz  azalacaktır.

7. Hayvanlarla Temasınızı Sınırlandırın

Veterinerlik veya hayvan yetiştiriciliği gibi bir işte çalışmadığınız veya evcil hayvanlara bakmadığınız sürece canlı hayvanlardan uzak durmaya çalışın. Ayrıca, virüs kapma ihtimali yüksek bir hayvanı sahiplenmekten kaçının.

Eğer, kendi evcil hayvanınız dışında bir hayvana dokunmanız gerekiyorsa, onunla olabildiğince az temas etmeye ve eldiven kullanmaya dikkat edin. Ayrıca, hayvanlara temas ettikten sonra ellerinizi ılık su ve sabunla en az 20 saniye yıkayın.

Çiftlik hayvanları ve yarasaların en riskli hayvanlar olduğunu unutmayın. 

8. Koronavirüs’e Yakalandığınızdan Şüpheleniyorsanız Doktora Başvurun

Ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı ve halsizlik gibi belirtiler varsa veya Koronavirüs enfeksiyonu olan biriyle temasa geçtiyseniz, size de hastalık virüsü bulaşmış olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Hastaneye giderken eldiven ve maske kullanmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz emin olmak için sizden laboratuvar testleri isteyebilir. Doktorunuz, bu testlerin sonucu belli olana kadar evinizde kalmanızı isterse, enfeksiyonu yaymamak adına bu öneriye mutlaka uymalısınız. 

9. Koronavirus veya Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Varsa Evde Kalın

Koronavirüs’ten şüphelendiğinizde doktora gitmenin yanı sıra, hastaysanız evinizden çıkmayın. Çünkü, gerçekten Koronavirüs’e yakalanmış olabilir ve virüsü başkalarına yayabilirsiniz. Test sonucu belli olana kadar ve doktorunuz farklı bir tedavi göndermediği sürece evinizde dinlenmeye çalışın.

Tekrar doktora gitmeniz gerekirse, tek kullanımlık bir yüz maskesi ve eldiven kullanın. Bu tedbirler, virüslerin yayılmasını büyük ölçüde önleyecektir.

10. Hapşırırken veya Öksürürken Ağzınızı ve Burnunuzu Kapatın

Koronavirüs veya başka bir solunum yolu enfeksiyonunuz varsa muhtemelen çokça öksürür ve hapşırırsınız. Ağzınızı bir mendil, peçete veya kolunuzla (ellerinizle değil) kapatarak virüslerin havaya dağılmasını ve diğer insanlara virüs bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Bu nedenle, yanınızda her zaman bir paket peçete veya mendil taşımaya çalışın. Mümkünse, böyle bir durumda iyileşinceye kadar evinizde kalmaya devam edin.

Son olarak, Koronavirüs hakkında sosyal medyada çıkan asılsız haberlere itibar etmeyin. Gerçekten risk altında değilseniz ve  Koronavirüs belirtileri taşımıyorsanız çok fazla endişeye kapılmayın.

Dışarı çıkmak zorundaysanız mutlaka eldiven ve maske kullanın. Eğer, mecbur değilseniz asla evinizden dışarı çıkmayın. Kendi kendinize yukarıdaki basit önlemleri alırsanız Koronavirüs’ten korunma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap