Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

10 Garip Radyoaktif Gerçek ve Hikayeleri

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 10 Garip Radyoaktif Gerçek ve Hikayeleri
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Radyoaktivite, atomlar parçalandığında ortaya çıkan bir enerjidir. Bu ışınlar ve partiküller “et” dostu değildir. 

Bununla birlikte, para ve merak sık sık ahlakı geçersiz kıldığı için, tarih radyoaktif ürünler, sağlık sorunları ve yasadışı insan deneyleriyle doludur.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Belki de en gizemli olan, radyoaktif kirlenmenin neden olduğu terk edilmiş, insansız bölgelerdir.

Bu tür bölgeler, dikkate değer oldukları kadar üzücü, benzersiz hikayelere sahiptir.

1-İlk Radyoaktif Uzay Molekülü

17. yüzyılda, astronomlara bir nova muamelesi yapıldı.

Parlak noktayı çıplak gözle görebiliyorlardı ve usulüne uygun olarak Vulpecula takımyıldızındaki yerini işaretlediler.

2018 yılı boyunca bilim adamları CK Vul’un gerçekten ne kadar özel olduğunu fark ettiler.

Antik çağda, iki yıldız inanılmaz bir şiddet ile çarpıştı ve “kızıl nova” denilen şey ortaya çıktı. Araştırmacılar yıllarca aynı maddeden oluşan iki güneş kütlesinin farkındaydılar.

Asıl gizem, bu radyoaktif izotopun galaksiden geldiği yerdi.

İki yıldızın birleşmesinin bununla bir ilgisi olabilir ama nova gazında bulunan miktarı hesaba katılamadı. CK Vul’un gazı kutlama yapmak için başka bir nedendi.

26AlF olarak bilinen bu moleküler gazın kendi puslu kökenleri vardı. İzotop bulunan aynı çalışma aynı zamanda CK Vul’u ilk üreten nesne olarak tanımladı.

2-Radyoaktif Ren Geyiği

Norveç halkı Kuzey Kutbu’na özgüdür. 9,000 yıl boyunca, ren geyikleri ile yakın olarak yaşadılar.

Çernobil’in 30 yıl önce patlamasıyla bu yaşam tarzı aniden sona erdi. Sezyum-137 maddesi sulara, ormanlara, vahşi yaşama ve bitkilere geçen yıkıcı bir serpinti.

Tehlikeli olan bu bileşik, ren geyikleri tarafından tercih edilen bir mantar olan liken mantarı tarafından da emildi. Likenleri yiyen geyikler hayatlarını kaybettiler.

3-Tehlikeli Saç Kremi

Nükleer bir patlama toz halinde havaya karışır ve yağmurla tekrar yer yüzüne inmeyi bekler. Bu radyoaktif toz dokunduğu her şeyi kirletir.

Bu nedenle, insanların bir saldırıya maruz kaldıklarında, tüm kıyafetlerini çıkarmaları, duş almaları ve saçlarını yıkaması gerekir. -Ancak asla saç kremi kullanmamaları tavsiye edilir. İnsan kılları, çam kozalakları gibi dışa doğru açılan bir şekilde parlayan terazilerdir.

Saç kremi içinde bulunan maddeler açık kısımları kapatarak saça pürüzsüz e yumuşak bir his verir.

Saç kremi saçı daha yapışkan yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla radyoaktif tozun toplanmasını sağlar.

4-Fukushima Domuzu

2011’de Japonya bir deprem ve bir tsunamiyle vuruldu.

Bu çifte darbe, 21. yüzyılın en kötü felaketlerinden birini- Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nin patlayıp erimesini tetikledi.

Erimeden önce, domuzlar avcılar tarafından kontrol altında tutuluyordu. Ancak Sezyum-137 domuzları da etkiledi.

Kimse radyoaktif domuz pirzolasını sevmediğinden, avcılar onları yalnız bıraktı.

Kazadan sonra doğan domuzlar bile bitki ve hayvanları yedikleri için radyoaktif zehirden etkilendiler.

5-Ölü Yakınca Çıkan Radyoaktif Zehir

69 yaşında bir erkek 2017 yılında öldüğünde, yakıldı. Ölümünden üç gün önce bir hastanede tedavi olduğunu kimse bilmiyordu.

Burada isimsiz hastaya Lünetim Lu 177 dotatat verildi. Bu radyoaktif bileşik, pankreas tümörü tedavisi için kullanılıyordu.

Krematoryum yetkilileri bilseydi bu adamı asla yakmazlardı. İşçiler ortaya çıkan bileşiği soluna tehlikesiyle karşı karşıya kaldı ve bu radyoaktif kirlenme hemen yakındaki binalara yayıldı.

Bu olay Çernobil değildi ancak yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 18,6 milyon benzer olay gerçekleşti.

6-Radon Sağlık Madenleri

Her yıl insanlar “doğal” tedaviler için Montana’ya akın ediyor.

Kronik ağrıdan kurtulmak isteyenler, içinde radon bulunan havayı solumak için bu madenlere girerler. Bu radyoaktif kimyasal, akciğer kanserine neden olur.

Tehlikelerine rağmen, birçok ziyaretçi hizmet dışı bırakılmış uranyum ve altın madenlerine gelir ve 10 gün boyunca 60 saate kadar ışınlanmış havayı koklarlar. Hatta bazıları radonla kirlenmiş su içerler.

Bilim adamları, radon’un sözde ağrı kesici yetenekleri konusunda şüpheci olmaya devam ediyor ve kendi kendine radyasyon arayan kişiler üzerindeki endişelerini dile getiriyorlar.

7-Antroposen Marker

Dünya’nın tarihi jeolojik çağlara ayrılmıştır. Dinozor öldüren asteroit dünyaya çarptığında, Kretase çağına son verdi ve Paleojen devrini başlattı.

Bir dönem olarak nitelenmek için jeolojik kayıtta açık bir işaret görünmelidir.

Kretase ve Paleojen iridyumda sıra dışı iki sivri uç ile ayrılmıştır. Bu element muhtemelen devasa asteroitle birlikte geldi.

Yıllarca bilim adamları, Antroposen adı verilen yeni bir çağ hakkında tartışıyorlardı. Ama, hiç kimse Antropose’nin başlangıç tarihini bulamadı.

8-Ölümcül Bilim Kulübü

Massachusetts’te bulunan Fernald Eyalet Okulu bir zamanlar aileleri tarafından terk edilmiş çocukları barındırıyordu. Personel çocukları vahşileştirdi.

Çocukların çoğu, 1949’da okulun bilim kulübüne katıldı.

Üyeler spor etkinlikleri için biletler aldı, okuldan uzaklara geziler yapıldı, hediyeler. . . ve radyoaktif kahvaltılar verildi. Sebep saçmaydı.

Bir tahıl markası olan Quaker Oats, daha iyi olduğunu kanıtlamak istedi. Diğer mısır gevreği markası olan Cream of Wheat ise farina ile yapıldı ve yulaf ezmesine göre birçok fayda sağladı.

Yaklaşık 74 erkek çocuğu bilmeden radyoaktif demir ve kalsiyum aldılar. Yulaf, demir ve kalsiyumun kan dolaşımına emilmesini farina ile aynı etkiyi yarattı.

Ayrıca kalsiyumun doğrudan iskelete gittiğini ve gelecekteki osteoporoz tedavileri için temel sağladığını da kanıtladı.

9-Enerji İçeceklerinde Radyum

RadiThor 1920’lerde raflardaki yerini aldı. 2016 yılında her biri 15 dolara eşdeğer küçük şişelerde satılan bir enerji içeceğiydi. (İktidarsızlığı da tedavi etti).

Bir fenomen haline geldi. İçeceğin tarifi basitti- suda erimiş radyum. Tüketiciler elementin radyoaktif olduğunu ve nihayetinde enerji sağlamadığını biliyorlardı. Ancak RadiThor popüler kaldı.

Eben Byers çok sevdi. Pittsburgh’dan zengin bir sanayici, üç yıl boyunca her gün tüketti. İçeceğin kırılan kolunu iyileştirdiğine inanarak, başkalarını da bu konu da ikna etti. Sonunda RadiThor onu öldürdü.

Radyum, kemik çürümesine neden olmuştu. Birçok kemik problemi yaratmanın yanı sıra, kafatasına delikler açıldı ve çenesini kaybetti.

İçeceğin piyasadan kaldırıldığı 1932 yılında öldü. Byers, büyük miktarda radyasyon aldığı için acı çekti.

10-Çernobil Balonu

Çernobil’in 4 numaralı reaktörü 1986’da patladığında, dünyanın en trajik ve kalıcı nükleer hatıralarından birine neden oldu.

Ukrayna’daki felaket, Japonya ve ABD’ye kadar radyasyon yolladı. Radyasyona uzun süre maruz kalmaktan korkan inşaatçılar işten ayrıldı.

Radyasyon metal yapıya zarar vermiş ve korozyon çatıyı hızla delmiştir. Yıllar sonra yıkılmasına kesin gözüyle bakılıyordu. 2016 yılında, Fransız konsorsiyumu Novarka daha da büyük bir baloncuğu tamamladı.

Hem reaktörü hem de lahiti saracak şekilde tasarlanan yeni kalkan, Özgürlük Heykeli’nden daha yüksekti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap