12 yaşındaki kuzeniyle evlenen adam ‘cinsel istismar’dan beraat etti

0

Henüz 12 yaşında olan teyzesinin kızıyla evlenen şahıs, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçuyla yargılandı. Hakim dava kararını beraat olarak verdi gerekçe ise “kesin ve inandırıcı delil bulunmaması”!

Doğan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre olay 16 Mayıs 2005 tarihinde S.G. evinden kaçıp teyzesinin oğlu O.S.’nin yaşadığı yer olan Silvan’a gitti. S.G. yöresel geleneklere göre düğün düzenlenerek O.S. ile evlendirildi.

Kızının evlendirildiği haberini duyan anne A.D. hemen emniyete giderek şikayette bulundu, bu şikayet üzerine emniyet soruşturma başlattı. S.G. bu arada düğünden 10 gün sonra baba evine döndü. Savcılık soruşturma kapsamında O.S.’nin şüpheli sıfatıyla ifadesini aldı. O.S. yaptığı açıklamada mağdur sıfatıyla yer alan S.G’nin kendi rızasıyla kaçtığını, dini nikah kıyıldıktan sonra yine mağdur kızın rızasıyla cinsel ilişkiye girdiklerini ve yaklaşık bir ay boyunca karı-koca olarak yaşadıklarını söyledi.

 

Kızının evlendirildiğini öğrenen anne A.D.’nin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. S.G. de düğünden 10 gün sonra baba evine döndü.

Soruşturma kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan damat O.S., mağdurenin rızasıyla geldiğini, dini nikah kıyıldıktan sonra yine mağdurenin rızasıyla cinsel ilişkiye girdiklerini, yaklaşık bir ay karı-koca hayatı yaşadıklarını söyledi.

S.G.’nin annesinin evine döndükkten sonra uzun bir süre boyunca adli mercilerce ulaşılamadı. Mağdur S.G.’nin ifadesi ise ancak 2 sene sonra alınabildi. Mağdur sıfatıyla ifade veren S.G., şüpheli O.S.’nin söylediklerini doğruladı. Nüfus kaydına göre 1993 doğumlu olduğunu ancak asıl yaşının 18-19 olduğunu da ekledi.

Yedi yıl sonra farklı ifade

Mağdur sıfatıyla ifade veren S.G. sağlık ve yaş tespiti için adli mercilerce alındı fakat kendisine 7 yıl boyunca ulaşılamadı. 2004 yılında bulunan S.G.’nin ifadesi yeniden alındı. S.G. ise bu kez ifadesini değiştirdi. Annesinin evine döndükten sonra tekrar evlendiğini belirten S.G.: “2005 yılında kendi rızamla kaçarak evlendim. 10 gün birlikte yaşadık. Bu sürede aramızda cinsel birliktelik olmadı. Annem şikayetçi olunca hatamı anlayıp geri döndüm” dedi.

Dava 2016’da

Yeni ifadesinde de nüfus kaydında yer alan bilgilerin yanlış olduğunu ve yaşının daha büyük olduğunu iddia eden S.G., 2014 yılında çelişkinin giderilmesi için hastaneye sevkedilmişti. S.G.’nın 2005 yılında yaşanan olaydaki yaşının 12 olduğu belirlendi ve raporlandı.

Ailesinin göçebe halde yaşaması nedeniyle ifade almakta zorlanan savcılık, soruşturmayı ancak 2016 yılında tamamlayabildi. Savcı, şüpheli O.S. hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 15 yıla kadar hapsini isteyen bir iddianame hazırladı.

Mahkeme ise delil yetersizliğinden O.S.’nin beraatine karar verdi.

Gerekçeli kararda soruşturmanın yaklaşık 11 yıl sürdüğünü belirten mahkeme, bu zaman zarfında mağdurun adli muayene raporunun aldırılamadığını kaydetti.

Zaman içinde mağdurun bir başka kişiyle evlendiği ve çocukları olduğu ifade edilen kararda şöyle dendi: “Mağdurun olay sonrasında alınmış bir muayeneye dayalı doktor raporunun bulunmadığı gözetildiğinde sanığın cinsel istismar suçunu işlediği hususunda şüphe sınırlarını aşan kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı anlaşıldığından beraatine karar verilmiştir.”

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku