14 saatte 4 saldırı!

0

Türkiye’nin doğusu dün yine kan gölüne döndü. Van, Elazığ ve Bitlis’te dün ve önceki gece meydana gelen saldırılarda 2’si çocuk 10’u şehit toplam 12 kişi yaşamını yitirdi, Şemdinli’de polis kontrol noktasına düzenlenen bombalı saldırıda 2 polis yaralandı.

Alev alev yandı

Malatya yolu üzerindeki Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne saat 09.20 sıralarında bombalı araçla saldırı düzenlendi. Patlamanın şiddetiyle bahçede bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne ait araçlar yandı. Saldırıda polis Serhat Öztürk (Yozgat), Yusuf Kenan Mutlu (Malatya) ve Elvan Özbay (Kütahya) şehit oldu. 217 kişinin yaralandığı, 72 kişinin ilk tedavisinin ardından taburcu edildiği, 60 sivil ve 85 polisin tedavisinin sürdüğü belirtildi.

İntihar saldırısı

Malatya yönünden Elazığ’a gelen bomba yüklü kapalı kasa beyaz minibüs, Çaydaçıra Kavşağı’na ana yoldan saparak, 25 metre uzaklıktaki Emniyet Müdürlüğü bahçesine girmek istedi. Yayaların kullandığı kaldırım yolunda birkaç metre ilerleyen bomba yüklü araçtaki intihar eylemcisi, duvar seviyesi ile hemen hemen eşit olan bahçeye girip burada bombayı patlatmaya çalıştı, ancak aracın duvar ve korkuluklara çarpmasıyla birlikte bahçeye giremeden duvarın dış tarafında patlayıcı yüklü minibüsü infilak ettirdi.

10 metrelik çukur oluştu

Patlamanın olduğu yerde yaklaşık 5 metre derinliğinde ve 10 metre çapında bir çukur oluştu. Patlamanın şiddetiyle Emniyet Müdürlüğü’nün ön cephesi ve yaklaşık 1 kilometre uzaklığa kadar binalarda hasar oluştu. Patlamayla birlikte bahçedeki bazı araçlar yanarken, hem çevrede park halinde olan hem de Malatya yolunda seyir halindeki 100’den fazla araç hasar gördü. Binanın önünde toplanan vatandaşlar “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı.

Saldırıyla ilgisi olduğu düşünülen 4 kişinin ise arandığı öğrenildi. Saldırının ardından yaklaşık 100 Malatyaspor taraftarları kan yardımı ve destek amaçlı Elazığ’a hareket etti.

Ağabeyi de polisti

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırsında şehit olan evli 2 çocuk babası polis Elvan Özbay’ın (46) acı haberi Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Gecek köyünü yasa boğdu. Baba Ahmet İrfan Özbay’a kara haberi Altıntaş Kaymakamı Mehmet Alparslan ile askeri yetkililer verdi. Şehidin eşi Neval Özbay ile oğulları 21 yaşındaki Emirhan, 16 yaşındaki Ahmethan’ın Gecek köyünde kaldıklarını belirtti. Şehidin kendisi gibi polis ağabeyi Necati Özbay’ın 10 yıl önce Eskişehir’de geçirdiği rahatsızlık sonucunda yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Babasına bakıyordu

Elazığ İl Emniyet Müdürü’nün şoförü Yusuf Kenan Mutlu’nun (48) Malatya Yeşilyurt’taki evine acı haber gitti. Şehidin eşi Nahide Mutlu yıkılırken, şehidin 3 çocuğu olduğu belirtildi. Mahalle muhtarı Ali Yiğit, bir hafta önce Mutlu ile görüştüğünü belirterek, “Neşeliydi, neden hiç uğramıyorsun? ‘İşlerim yoğun Malatya’ya günü birlik gidip geliyorum babam Alzheimer hastası olduğundan uğrayamıyorum’ dedi” diye konuştu. Şehidin annesinin 1 yıl önce vefat ettiği öğrenildi.

HDP binasına yürüdüler

Saldırının ardından Türk bayraklarıyla HDP binasına yürüyen bir grup, binaya girerek pencereye Türk bayrağı astı ve “Bozkurt” işareti yaptı. Güvenlik güçleri önlem alırken, HDP’liler daha sonra Türk bayrağını kaldırdı.

 

(Cumhuriyet)

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku