Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

14 Ülke Gezen Enes Kanter Tam 56 Bin Km Yol Yaptı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 14 Ülke Gezen Enes Kanter Tam 56 Bin Km Yol Yaptı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Türkiye’nin NBA’deki gururu Enes Kanter, sezon biter bitmez Avrupa, Afrika ve Latin Amerika gezisine başladı. Yaptığı seyahatte yaşadıklarını sosyal medyadan paylaşan Enes, 4 Haziran’da Brüksel’den verdi startı. Şu ana kadar 14 ülke 30’un üzerinde şehir gezdi.

Yarın Meksika’ya gidecek. Ve seyahat burada sona erecek. Şu ana kadar 46 bin km yol yaptı. 4 günü yollarda geçti. Bitince de 56 bin km yol yapmış olacak. Biz kendisiyle Arjantin sınırlarındayken görüştük.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ÇOCUKLAR İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Tüm büyük sporcular gibi Enes de bir vakıf kurdu; Enes Kanter Işık Vakfı (Enes Kanter Light Foundation). Seyahatinin en büyük amacı bu vakfın dünyada neler yapabileceğini yerinde görmekti.

Programına baktım, inanılmaz yoğundu. Neredeyse her saati dopdoluydu. Gittiği ülkelerde konferanslar verdi, söyleşilere katıldı. Bakanlarla bir araya geldi. Yoksul insanlara yemek, yiyecek dağıttı. Basketbol federasyonlarının başkanlarıyla görüştü. Türk okullarını ziyaret etti.

AFRİKA BAMBAŞKA

3 kıta içerisinde Afrika ona çok farklı geldi. O zor şartlarda Anadolu insanının orada açtığı müesseseler, okullar onu çok etkiledi. Şu sözler Enes’e ait: “Türk bayrağını oralarda en güzel şekilde temsil ediyorlar. Ve o bayrağı o güzel insanların gönüllerine sokuyorlar. Herkes benimle Türkçe konuşuyordu. Bu beni çok etkiledi”. Ve ardından şunu gördüm diyor Enes Kanter, “Hepsi çok moralli ve işlerine sımsıkı sarılmış durumdalar”.

Bu yorucu seyahat boyunca başından geçenleri an be an kayıt altına aldı. Zira bu seyahatini belgesel haline getirecek.

ENES KANTER IŞIK VAKFI

Enes Kanter Işık Vakfı (Enes Kanter Light Foundation) Kasım ayında kuruldu. Henüz halka duyurulmadı. Eylül ayında Oklahoma’da açılışı var. Açılışan Enes’in takım arkadaşları katılacak. Vakfın birinci amacı hem Amerika’daki hem de dünyadaki çocuklar için bir platform oluşturmak. Çocukların eğitim, sağlık ve yoksullukla alakalı problemlerine çözüm bulabilmek. Enes çocuklara hayallerinin peşinden koşmaları gerektiğini anlatacak. Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden maddiyatı yetmeyen çocukların, eğitim ve sporla ilgili hayallerini gerçekleştirmeleri için ellerinden tutacak. Onları Amerika’da getirip, önlerini açacak. Başarılı olmaları için fırsatlar sunacak.

UYKU BİZİM ÖZEL HAYATIMIZ

NBA’da yoğun bir maç programı var. Bu yoğunlukta özel hayatın var mı?

Özel hayatımız şu şekilde oluyor. Basketboldan arda kalan zamanlarda sosyal sorumluluk projelerine katılıyoruz. Ağaç dikme, hasta hane ziyareti gibi. Bunlar çok güzel aktiviteler. Onun dışında kulübün de sosyal sorumluluk projeleri var. Bu yüzden çok vaktimiz kalmıyor. Özel hayatımız yatağa girip 6-7 saat uyduğumuz zamanlar.

Takımda en çok yemek yiyen, en şakacı sporcu kim?

En çok yemek yiyen Steven Adams. En şakacımız da Russell Westbrook. NBA oyuncuları saha dışında çocuk gibiler. Birbirimizle sürekli şakalaşıyoruz.

REHAVETE KAPILDIK

Enes, bu sezon Oklahoma City Thunder formasıyla NBA’da 90’ın üzerinde maça çıktı. Batı Konferansı play-off final serisinde Golden State Warriors’a karşı 3-1 önde oldukları seriyi 4-3 kaybederek NBA finalini kaçırdılar. Söz Enes’te: 

“Biraz rehavete kapıldık. 3-1’ken artık bu seri bitti, finale çıktık diye düşünmeye başladık. Ama final serileri 7 maç üzerinden oynanıyordu. Maalesef 3 maç üst üste kaybettik. Bu bize büyük bir ders oldu”.

Bu maçlarda Stephen Curry, Klay Thompson, Kevin Durant, Russell Westbrook gibi yıldızlar parkedeydi. Bu sporcularla aynı anda oynamak nasıl bir duyguydu?

Çok güzel bir olaydı. Böyle sporcularla oynarken basketbolunuz gelişiyor. O sahada o yıldızlar arasında siz de Türkiye’yi temsil ediyorsunuz. Türk bayrağını temsil ediyorsunuz. En yüksek seviyede ülkemi temsil etmek beni ayrıca gururlandırdı.

GEZDİĞİ ÜLKELER

Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mozambik, Uganda, Kenya, Güney Afrika, Brezilya, Arjantin, Şili, Meksika.

HAKAN ABİ ÜZERİMDEN BASKET ATTI

Hakan Şükür maçlarıma geldi. Hakan abi futbola basketboldan geçiş yapan birisi. Basketi çok iyi biliyor. Beraber de oynadık. Üzerimden de sayı attı. Bazen maçlardan sonra fırça bile atıyor bana. ‘Niye böyle yaptın?’ diye. Bazen ‘bu maçı kazanamayız’ diyorum. O ise ‘olur mu?’ diyerek moral veriyor. Ona niye kral dendiğini anladım bu süreçte.

ANANASLI MAKLUBE YEDİM

Russell Westbrook maklubeyi beğendi mi?

Aslında o gün bize saat 3.5 gibi gelecekti. İşi çıktı. ‘5.5’da geleceğim’ dedi. Tabi maklube hazırdı. Maklube beklemez. Biz de Westbrook’u beklemeden, çevirdik, yedik. Tam yerken mesaj attı. ‘9’da geleceğim’ diye. Onun için sonra özel maklube hazırladık. Çok beğendi.

Mozambik’te bir rekor kırıldı sanırım.

Evet, Westbrook’la maklube yedikten sonra nereye gittiysem bana bu yemekten yapmaya başladılar. Mozambik’te 160 kiloluk maklube yaptılar. Uganda’da ananaslı maklube yedik. Almanya’da 2 katlı yaptı arkadaşlar.

Özgür Düşünce

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap