2021 Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler

Mevlid Kandili Ne Zaman 2021? Mevlid Kandilinde ne yapılır, nasıl ibadet edilir? Mevlid Kandilinde yapılacak dua ve ibadetler

0

2021 Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili ne zaman hangi gün? Mevlid Kandili önemi ve anlamı nedir? Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler nelerdir? Mevlid Kandilinde hangi gün oruç tutulur? Diyanet 2021 takvimi Mevlid Kandili. Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? Mevlid Kandili’nde ne olmuştur? Mevlid kandili ne zaman diyanet? Mevlid Kandilinde ne yapılır, nasıl ibadet edilir? Mevlid Kandilinde yapılacak dua. Mevlid Kandili 2021

2021 Mevlid Kandili Ne Zaman?

2021 yılında Mevlid Kandili 17 Ekim pazar gecesi idrak edilecek. Bu gece Hicri takvime göre Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

2021 Mevlid Kandili Tv Programları

18:30 Trt 1 Mevlid Kandili Özel Yayını
19:00 Kanal 7 Mevlid Kandili Özel
20:00 ATV Nihat Hatipoğlu ile Mevlit Kandili Özel

Diyanet 2021 Takvimi Mevlid Kandili

13 ŞUBAT-2021 CUMARTESİ ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI
18 ŞUBAT-2021 PERŞEMBE REGAİB KANDİLİ
10 MART-2021 ÇARŞAMBA MİRAC KANDİLİ
27 MART-2021 CUMARTESİ BERAT KANDİLİ
08 MAYIS-2021 CUMARTESİ KADİR GECESİ
13 MAYIS-2021 PERŞEMBE RAMAZAN BAYRAMI
20 TEMMUZ-2021 SALI KURBAN BAYRAMI
9 AĞUSTOS-2021 PAZARTESİ HİCRİ YILBAŞI
18 AĞUSTOS-2021 ÇARŞAMBA AŞURE GÜNÜ
17 EKİM-2021 PAZAR MEVLİD KANDİLİ

Mevlid Kandili önemi ve anlamı nedir?

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Mevlid ne demek?

Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamına gelen mevlid kelimesi, İslâm kültüründe özellikle Hz. Peygamber’in doğumuna ve doğum yıl dönümü vesilesiyle yapılan törenlere verilir. Ayrıca bu törenlerde okunmak üzere yazılmış eserlerin ortak adına da Mevlid denilir.

Mevlid Kandili Ne Zamandan Beri Kutlanıyor?

Hz. Peygamber’in sağlığında onun doğum yıl dönümü kutlanmadığı gibi Hulefâ-yi Râşidîn dönemiyle Emevî ve Abbâsî devirlerinde de mevlidle ilgili bir uygulamaya rastlanmamaktadır. Mısır’da Şiî Fâtımî Devleti kurulunca, soyundan geldiklerini söyledikleri Hz. Peygamber’in doğum yıl dönümü Muiz-Lidînillâh döneminden (972-975) itibaren resmî törenlerle kutlanmaya başlanmıştır. Hz. Peygamber’in yanında Hz. Ali, Fâtıma, Hasan, Hüseyin ve o günkü halifenin mevlidlerinin de kutlandığı (bunlara “mevâlîd-i sitte” deniyordu), aynı zamanda receb, şâban ve ramazan aylarındaki kandiller ile ramazan ve kurban bayramları gibi vesilelerle düzenlenen diğer bazı resmî kutlamaların da ilk örneklerinin yaşandığı bu dönem İslâm tarihinde zengin bir şölen geleneği oluşturmuştur

Yurdumuzda Mevlid Kandilinin kutlanması ne zaman başlandı?

Mevlid törenlerinin Kanûnî Sultan Süleyman döneminden itibaren saray protokolünde yer almaya başladığı ve III. Murad zamanında tamamen resmîleştiği düşünülmektedir. Osmanlı Hükümdarı III. Murad, 996 (1588) yılında merasimle mevlid kutlamalarını başlatmakla birlikte resmî olmasa da Osmanlı Devleti’nde kutlamaların bundan önceki dönemlerde de yapıldığı bilinmektedir. Sultan Ahmed Camii’ndeki kutlamalarda padişah, sadrazam, şeyhülislâm, vezirler, Anadolu ve Rumeli kazaskerleri, diğer mülkî ve askerî erkânla ulemâ resmî kıyafetleriyle hazır bulunurdu

Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler

1. Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimiz (sas)’e salât-ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Salavat nedir ve nasıl söylenir? Salavat nasıl okunur? »

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah”ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad-ü ezkarda bulunulmalı.

8. Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Mevlid Kandilinde hangi gün oruç tutulur?

Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu, nasıl niyet edilir?

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku