2021 Nobel Edebiyat Ödülü Kimin Oldu? Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah kimdir, eserleri neler?

2021 yılında nobel edebiyat ödülü alan yazar Abdulrazak Gurnah kimdir, eserleri neler?

0

2021 Nobel Edebiyat Ödülü Kimin Oldu? Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah kimdir, eserleri neler? Nobel edebiyat ödülü 2021 kime verildi? 2021 yılında nobel edebiyat ödülü alan yazar kimdir? Abdulrazak Gurnah kim? Abdulrazak Gurnah kitapları ve yazdığı eserler:

2021 Nobel Edebiyat Ödülü Kimin Oldu?

Bu yıl Edebiyat alanında Nobel Edebiyat Ödülü Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah’a verildi. Ödülün sahibi 73 yaşındaki Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah kimdir, yakından bakalım:

2021 Nobel Edebiyat Ödülü Töreni 7 Ekim

Bugün saat 14.00’te Stockholm’deki İsveç Akademisi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu.

“Kültürler ve kıtalar arasındaki uçurumda sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine uzlaşmaz ve merhametli bir şekilde nüfuz etmesi nedeniyle”

Abdulrazak Gurnah kimdir? Abdulrazak Gurnah biyografisi

1948 yılında Zanzibar’da doğdu. Abdulrazak Gurnah, Birleşik Krallık’ta yaşıyor.

İlköğrenimini İngiliz okullarında tamamladı, çocukluğunda gittiği Kuran kursunda Arapça öğrendi. Gençliğinde Zanzibar Ayaklanması’na (1964) ve sonrasında kurulan sosyalist rejimin çalkantılı yıllarına tanıklık etti. 1968’de İngiltere’ye gitti. Yükseköğrenimin Kent Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora tezinde (1982) kolonyal söylemin Doğu Afrika, Karayip ve Hindistan edebiyatındaki izdüşümlerini analiz etti. Postkolonyal edebiyat alanında uzmanlaştı. Halihazırda Kent Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı profesörü.

Abdulrazak Gurnah Kitapları ve Eserleri

İlk romanı Memory of Departure’da (Ayrılışın Hatırası, 1987) Afrika’dageçen gençlik yıllarının ardından ülkeyi terk eden Hassan karakterinin hafızasında yer eden Afrika imgesini postkolonyal dönemin kimlik sorunları ışığında inceledi. İkinci romanı Pilgrim’s Way (Hac Yolu, 1988) başlığını Winchester’ı Canterbury’deki Thomas Beckett mabedine bağlayan yoldan alır. Daha iyi bir yaşam umuduyla İngiltere’ye gelen Tanzanyalı Davud, karşılaştığı göçmen karşıtı tutumlardan dolayı paranoyak bir benlik geliştirir ve çareyi Tanzanya’daki geçmişini tamamen silmekte arar. Dottie (1990), Dottie Badoara Fatma Balfour karakteri üzerinden benzer bir yabancılaşma sorununu tartışır. Fatma Balfour’un melez kimliği, ırk ve etnisite sorununun göçmen ve sürgün karakterler üzerindeki travmatik etkilerinin yakıcı bir simgesidir.

Cennet’te (1994) Gurnah, Yakup’un oğlu Yusuf’un Kuran’da anlatılan hikâyesini 1900-1914 arası Doğu Afrika’ya uyarlar. Kolonyal söylemin Afrika’ya dair klişelerini kölelik, tarihin çarpıtılması, İslâmofobi gibi meseleler üstünden tartışırken Yusuf’un bireysel hikâyesi bir yandan kolonyalizmin bir yandan da despotizmin eleştirisine açılan ikili bir işlev görür. By the Sea (Deniz Kenarında, 2001), emperyal pedagojinin Afrika’nın yerli gelenekleriyle karşılaşmasının doğurduğu verimli paradoksları konu eder. Salih Ömer, Kuran eğitimi almaktan duyduğu geleneksel kıvanç ile kolonyal eğitimin kazandırdığı dünya bilgisi arasında bocalarken yeni Afrika’nın çelişkileri ete kemiğe bürünür. Son Hediye (2011), 1996’da yayımlanan Sessizliğe Hayranlık’la (2018) birlikte bir nehir roman anlatısıdır. Sessizliğe Hayranlık’ın isimsiz anlatıcısı ülkesini terk eden bir Zanzibarlı muhaliftir; Britanya’ya yerleşip evlendikten sonra öğretmenlik yapar.

Abdulrazak Gurnah’ın kitapları ülkemizde İletişim Yayınları tarafından yayınlandı.  Kumdan Yürek, Sessizliğe Hayranlık, Deniz Kenarında, Son Hediye ve Terkediş gibi eserleri Türkçe’ye çevrilmişti.

Nobel Tıp Ödülünü Kim Aldı?

2021 Nobel Tıp Ödülü’nü “ısı ve temas reseptörlerini keşifleriyle” moleküler biyoloji alanında çalışma yapan ABD’li bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian kazandı.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku