21. yüzyılın en büyük açlık krizine bir adım daha yaklaştık

0

Taliban, Afganistan’ın her yerinde, özellikle ülkenin kuzeyinde savaşlarını ilerlettikten sonra, binlerce kişi köklerinden sökülüp güvenli bir yere kaçmak zorunda kaldı. Ocak ayından bu yana yaşanan son şiddet olayları nedeniyle tahmini 550 bin kişi yerinden edildi ve toplam yerinden edilen kişi sayısı 3,5 milyona ulaştı.

Buna ek olarak, 120.000’e yakın Afgan, yılın başından bu yana kırsal alanlardan ve taşra kasabalarından Kabil vilayetine kaçtı. Afganlar beklenmedik bir durumla karşı karşıya; son 11 gün içinde, 300.000 iyi eşit ordu, geniş çapta eğitildi, ancak hatalı liderlik, bitkinlik ve yolsuzlukla boğuldu, bu da onları Taliban’ı geri tutamaz hale getirdi ve çoğu durumda tek bir atış bile yapmadan uzaklaştı. 15 Ağustos 2021’de Eşref Ghani ülkeyi terk etti. Taliban Kabil’e girdi; hükümet, Taliban’ın Nimruz eyaletindeki ilk eyalet başkenti Zaranj’ı ele geçirmesinden dokuz gün sonra çöktü.

Binden fazla Afgan, ülkeyi pasaportsuz veya vizesiz terk etmek için Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na akın ediyor; Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda yüzlerce kişinin gözünü korkuttuğu ve diğer fiziksel şiddet olaylarına yol açan korkunç intihar saldırısında en az 170 Afgan ve 13 ABD askeri nöbetçi öldürüldü ve en az 200 kişi yaralandı.

Şiddetli çatışma, COVID-19 salgını, Afganistan’ın dört bir yanındaki kuraklıklar ve iklimle ilgili diğer felaketler sırasında giderek daha fazla kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalan milyonlarca Afgan’ın hayatını alt üst etmeye devam ediyor. Afganistan’da durum hızla kötüye gidiyor ve binlerce birbirinden farklı insan ve yetim çocuk Kabil, Mezar-E-Şerif ve Herat gibi şehirlere geliyor.

 

Yerinden edilmiş Afganlar Salı günü Kabil’deki bir kampta yardım için uzanıyor.

 

 

 

Afganistan, Taliban kuşatmasından önce bile, Yemen’den sonra dünyada acil açlık seviyeleriyle karşı karş18,4 milyon Afgan’ın insani yardıma ihtiyacı var. İhtiyacı olanların yüzde 75’i kadın ve kız çocuklarıyla kalan en yüksek ikinci insan sayısına sahipti.

Çatışmalardaki hızlı artış, şiddetin yükünü kadınlar ve kızlar üstlenerek rekor düzeyde sivili tehlikeye attı.

 

Afgan halkının acilen insani desteğe ihtiyacı var; öncelikler arasında gıda, battaniye ve hijyen setleri gibi temel malzemeler ve psikolojik destek ve danışmanlık hizmetleri yer almaktadır.

18,4 milyon Afgan’ın insani yardıma ihtiyacı var. Bu ihtiyaçların %75’i kadın ve kız çocuklarıdır. Afganistan, Taliban’ı ele geçirmeden önce bile, Yemen’den sonra en fazla sayıda insanın acil açlık seviyeleriyle karşı karşıya olduğu ikinci ülkeydi.

Çatışmalardaki hızlı artış, şiddetin yükünü kadınlar ve kızlar üstlenerek rekor düzeyde sivili tehlikeye attı.

BM Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tahminen bir milyon Afgan çocuğun bu yıl içinde şiddetli akut yetersiz beslenmeden muzdarip olacağı ve tedavi olmadan ölebileceği tahmin ediliyor. UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore yaptığı açıklamada, “Afganistan genelinde yaklaşık 10 milyon çocuğun hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyacı var” dedi. “Afganistan’da 2,2 milyonu kız çocuğu olmak üzere tahmini 4,2 milyon çocuk okula gitmiyor.” Afganistan halkı açlıktan ölüyor. Afganistan’a acil müdahale, Afganistan’ın her yerinde, Kabil, Mazar – E – Sharif ve Herat gibi büyük şehirlerde, ülke içinde yerinden edilmiş insanlara acil nakit yardımı ve koruma hizmetleri sağlayarak, hayat kurtaran yardım sağlamaya devam etmek için mümkün olan en kısa sürede finanse edilmeli ve başlamalıdır.

Hassan, Daikundi eyaletinden altı yaşında, yoksulluk ve yiyecek eksikliği nedeniyle Kabil’e göç etti, annesi ve üç kız kardeşi hayatta kalmak için. Şubat 2021’den beri Maliye Bakanlığı yakınlarındaki Murad Khane’de ayakkabı temizliği yapıyor. Taliban Kabil’i ele geçirdikten sonra Maliye Bakanlığı kapatıldı ve devlet görevlileri işlerine gelmiyor.

Hassan, “Taliban gelmeden önce her gün ayakkabıları temizlemek ve cilalamakla meşguldüm. Son yedi gün içinde bir ayakkabıyı cilalayamadım. Açız; küçük kardeşim geceleri açlıktan uyuyamıyor.”

Hassan mücadelesinde yalnız değildir. Afganistan’ın her yerinde çalışan 2 milyon sokak çocuğu daha var.

BM’ye göre, Afganistan’da 80.000’den fazla çocuk, artan şiddet olayları nedeniyle yalnızca Haziran ayının başından bu yana evlerini terk etti. Kuraklığın vurduğu Afganistan’da çocukların karşı karşıya olduğu şiddetli açlık krizi, dünya 21. yüzyılın en büyük açlık kriziyle karşı karşıya kalırken, yardım çabalarının askıya alınmasıyla daha da artacak ve binlerce genç hayatı riske atacak.

Afganistan’ın başkenti Kabil, geçen hafta Eşref Gani hükümetinin düşmesinden sonra Taliban’ın ulusun kontrolünü ele geçirmesiyle emtia fiyatlarında büyük bir artışa ve bankacılık hizmetlerinin askıya alınmasına tanık oluyor. Kabil’deki insanlar, bankaların kapanması ve en büyük para değiştiren piyasa Sarai Shahzada nedeniyle zorluklar yaşıyor. Kabil’de 80 KG’lık bir çiçek torbasının fiyatı birkaç gün içinde %100 artışla 1700 AFN’den 3800 AFN’ye yükseldi.

Sokak gıda satıcısı Ali Madadi, Kabil Üniversitesi'nin önünde, Taliban devraldıktan sonra tüm üniversiteler kapandı ve Ali büyük bir mali sorunla karşı karşıya..
Sokak gıda satıcısı Ali Madadi, Kabil Üniversitesi’nin önünde, Taliban devraldıktan sonra tüm üniversiteler kapandı ve Ali büyük bir mali sorunla karşı karşıya.

 

Bütün Afganlar kıtlıkla karşı karşıya; durumun ciddiyeti, harekete geçmek için yeni bir aciliyet getiriyor. Afganlar yardımı hak ediyor. Dünya liderleri, özellikle G7, kritik yardım sağlamak ve diğerlerini müdahaleye katılmak için harekete geçirmek için adım atmalıdır.

Uluslararası müttefiklerin genel yaptırımlar dayatması ve Afganistan’daki yardımı kesmesi yıkıcı olur. İnsani bir felaketi derinleştirecek, aileleri hayatta kalmak için uyuşturucu ticaretine bağımlı hale getirecek ve daha fazla mülteci formüle edecekti.

Afganlar büyük tehlike altında, bu durum görmezden gelinemez ve tüm dünya liderleri Afgan halkı ve Afganistan halkına kendini adamış insani yardım kuruluşlarının yanında yer almalıdır. Şimdi tüm uluslararası müttefikler ve yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışma zamanı. Afganlar, özellikle de çocuklar ve kadınlar, hayatta kalabilmek için beslenme desteği de dahil olmak üzere hizmetlere umutsuzca ihtiyaç duyuyor.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku