28 Şubat hükümlüleri için ‘rütbeleri sökülsün’ talebi

0 4

[ad_1]


Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, cezası kesinleşen hükümlüler, Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker’e ilişik kesinleşme şerhlerini, Genelkurmay Başkanlığına ve Ulusal Müdafa Bakanlığına iletti.


Mahkemenin yazısında, kesinleşen karara bakılırsa, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 30 ve 31. maddelerine bakılırsa gereğinin yapılması istendi.


Askeri Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri


Askeri Ceza Kanununun 30. maddesi, asker kişiler hakkında hükümlülük halinde, “Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezası” verilmesini düzenliyor.


Kanunun 31. maddesinde ise Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarma cezasının niteliği, “hükümlünün Silahlı Kuvvetlerle ilişiğinin kesilmesi” olarak yer ediniyor. Bu ceza, ek olarak bir hükme gerek kalmaksızın askeri aşama ve memuriyetlerin kaybedilmesi neticelerini doğuruyor.


Yargıtay, 9 Temmuz’da cezaları onamıştı


Yargıtayın, 28 Şubat davasında 14 sanığa verilen müebbet hapis cezalarını 9 Temmuz’da onamasının arkasından, dün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, bu 14 şahıs hakkında hükmün kesinleşme kararını infaz savcılığına göndermişti.


Yargıtayın sonucunda, suçun icra hareketleri üstünde ortaklaşa egemenlik kurmuş oldukları tespit edilmiş olduğu belirtilen sanıklar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker, vaka tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 147. maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini cebren ıskat yada vazife görmekten cebren men etmek” suçu bakımından “ortaklaşa fail” olarak görevli tutuldu.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku