3 Bombayı da Takipteki IŞİD’liler Patlatmış

0 3

Adıyaman Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün, HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’da düzenlediği ve 5 kişinin hayatını kaybederek 400’ün üzerinde vatandaşın yaralandığı bombalı saldırıdan 74 gün önce, 24 Mart 2015 günü savcılığa çarpıcı bir IŞİD dosyası gönderdiği ortaya çıktı.

Emniyetin, 24 Mart 2015’te savcılığa gönderdiği raporda, aralarında bombacı Orhan Gönder’in de bulunduğu terör nitelikli kayıp kişilerin Suriye’ye gittikleri ve Türkiye’ye dönmeleri halinde tehdit oluşturabilecekleri bildirildi.

İFADE VERİP SERBEST BIRAKILDI

Soruşturma dosyasında, El Kaide ve çatışmalı bölgelerle irtibatlı gruplara ilişkin 2014’te başlattığı çalışmanın gizli evrakları da yer aldı. HDP bombacısı Orhan Gönder’in babasının 25 Haziran 2014’teki şikayeti sonrasında Orhan Gönder’in ifadesinin ardından serbest bırakıldığı bilgisi dikkat çekti. Gönder, serbest kaldıktan bir süre sonra Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldı. Aynı dönemde, Mehmet ve Demet Taşar ile Muhammet Zana Alkan’ın Gönder ile birlikte kaybolduğu polise bildirildi.

EYLEM GRUPLARINA KATILDILAR

Telefon trafiği araştırmalarında kayıp başvurusu yapılan kişilerin beraber hareket ettiklerinin belirlendiği kaydedildi. Evrakta, bu kişilerin Suriye veya Irak’taki çatışma bölgeleri ile irtibatlı gruplara katıldıkları vurgulandı. Kayıp başvurusu yapılan kişilerin, çatışma bölgelerinde bulunan gruplar içinde eylem ve faaliyet gösterdiğini belirten polis, bu kişilerin Türkiye’ye geri dönmeleri halinde ülkemiz açısından tehdit unsuru oluşturabileceklerine dikkat çekti.

SALDIRIDAN SONRA YAKALANDILAR

HDP’nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırı yapan ‘Terör nitelikli kayıp şahıs olarak’ aranan Orhan Gönder, olaydan bir gün sonra Suriye’ye kaçmak üzereyken yakalandı. 20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki bombalı saldırıyı aynı dosyada aranan Abdurrahman Alagöz yaptı. 10 Ekim 2015’te Ankara’daki barış mitingine yapılan saldırıyı da, Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz’ün yaptığı belirlendi.

Özgür Düşünce Gazetesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku