30 liraya almıştı! Bir gün giydi, hayatı kabusa döndü

0 10

[ad_1]

İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan Gonca Gül, 30 liraya satın alarak bigün giydirilmiş olduğu ayakkabıdan bulaşan kimyasalla ayağında yaralar oluştuğu iddiasıyla şikayette bulunmuş oldu.

İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan 42 yaşındaki Gonca Gül, ortalama 10 gün ilkin bir mağazadan indirimde olduğu belirtilerek satılan ayakkabıyı 30 liraya aldı.

Gül, ayakkabıyı yalnızca bigün giydikten sonrasında ayaklarında yara oluştuğunu öne sürdü. Ayaklarını saran yaranın ayakkabıdaki kimyasal maddeden kaynaklı bulunduğunu ileri devam eden Gül, doktora giderek rapor aldı.

“KANSEROJEN MADDE VARMIŞ AYAKKABIDA O DA YAN ETKİ YAPMIŞ”

Gonca Gül, “Aldığım günün akşamında ayağımın şiştiğini fark ettim ve ayağım yara dökmeye başladı. Sonrasında mağazaya onları yakınma edeceğimi anlatmaya gittiğimde benimle ilgilenmediler. Hastaneye gittim ve bana adli rapor verdiler. Ben bu insanlardan şikayetçi olacağım. Kanserojen madde varmış ayakkabıda, o da yan tesir yapmış. Ayağımdan parça alacaklarını söylediler. Hekim krem verdi fakat ben tekrardan hastaneye yatacağımı düşünüyorum. Bundan dolayı devamlı su topluyor” dedi.

“ALDIĞIM AYAKKABI BENİ PERİŞAN ETTİ”

Adliyeye giderek de şikayetçi olan Gonca Gül, “Aldığım ayakkabı beni perişan etti. Kanserojen madde ayağıma yan etti yapmış. Ayağımdan parça alınacak. Ben yandım lütfen başkaları yanmasın” diye konuştu. Gonca Gül’ün ayağındaki yaralara, satın almış olduğu ayakkabının mı yoksa başka bir etkenin mi niçin olduğu yapılacak incelemenin peşinden belli olacağı öğrenildi.

UZMANLAR UYARMIŞTI

Öte taraftan toplumsal medyada sık sık karşımıza çıkan, otoyol kenarlarında satılan ucuz ayakkabılara karşı uzmanlar uyarıda bulunuyor.

DHA’nın geçtiğimiz ay yapmış olduğu uyarı haberinde açıklamalarda bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin, “Üretimde kullanılan maddeler oldukca mühim. Bilhassa elbise ve ayakkabılarda deri mi yoksa başka bir madde mi kullanılıyor, oldukca mühim. Çoğu zaman ucuz olan maddelerde kullanılan kimyasallar yada değişik maddeler, alerjik reaksiyonlara niçin olabiliyor. Ayakkabılarda kullanılan kimyasallar, renk boya maddeleri, koruyucu maddeler mühim olabiliyor. Gene ayak tabanında kullanılan kauçuk maddesi de mühim” dedi.

“UZUN VADEDE KANSER İÇİN RİSK FAKTÖRÜ”

Kullanılan ürünlerin belli standartlarda olması gerektiğine vurgu icra eden Prof. Dr. Burhan Engin, “Avrupa Birliği’nin belli standartları oluyor bunlar için. Türkiye’nin de kabul etmiş olduğu, bu kimyasalların belli bir oran üstünde olmaması gerekiyor. Sadece kontrolsüz ve ucuz olan ürünlerde belli bir marka olmadığı vakit internetten ya da merdiven altı meydana getirilen alışveriş, bu maddeler ülkemize de gelmekte ve bu maddelerde belirlenen kimyasalların oranları birazcık daha çok bulunmakta.

Dolayısıyla kişilerde alerjik reaksiyonlara, uzun süre kullanımda deride bazı hasarlara niçin olabilmektedir. Ayak sırtında görebiliyoruz. Ayak tabanında kızarıklık, yanma, kaşıntı olarak görebiliyoruz. Bu kimyasalların belli bir oranın üstünde olması yada bazı yasaklanmış kimyasalların kullanılmasını, uzun solukta kanser için bir risk faktörü olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.

“TEREDDÜTLE YAKLAŞMAK GEREKİYOR”

Piyasa değerinden oldukca daha ucuza satılan ürünlere tereddütle yaklaşmak icap ettiğini söyleyen Prof. Dr. Engin, “Kontrollü olmayan, belli bir marka olmayan yada ucuz dediğimiz oradan buradan gelen mallar için bunlar sıkıntılı ürünler. Belirlenen oranların üstündeki oranlar kullanılmış oluyor. Onun için güvenilir olmayan, bilhassa son dönemde oldukca gördüğümüz web sitelerinden online alışveriş oldukca yapmamak lazım. Ne olursa olsun güvenilir sitelerden, güvenilir ürünlerle birlikte, belli standartları oluşmuş, uzun süredir piyasada olan, yan tesirleri iyi değerlendirilmiş ürünleri tercih etmek gerekiyor. Güvenilir olmayan yerden, merdiven altı dediğimiz yerlerden olduğu vakit kesinlikle tereddütle yaklaşmak gerekiyor” şeklinde konuştu. (DHA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku