30 YIL ÖNCESİNDEN BU GÜNÜ ANLATAN GERÇEK BİR HİKÂYE

0

VEHBİ ÇAMUR (VEHBİ REİS)

Daha fazla mesaj

Sömürgecilik ve Kalkınma Söylemine Bir Yaklaşım

Aile hekimleri basın açıklaması

En yakın arkadaşımdı. 1986 yılının Şubat ayında Şehirlerarası otobüste Muş’ a giderken tanışmıştık.
Ben Halkbank’ta Gani ise BAĞ-KUR İl Müdürlüğünde göreve başlayacaktı. Gani’nin ailesi Erzurum’un eski ismi Müdürge yeni ismi Çayır tepe olan köyünde ikamet ediyordu. Babası Rafet Amca köyün 15 yıllık muhtarıydı. Muşta Bir bekâr evi kiralamıştık. İki çekyat, bir küçük tüp gaz, 1 tencere, 2 tabak ve bir halı.
Sonrası yıllarca sürecek dostluk ve kardeşlik. Yıllık izinlerimizi aynı tarihte kullanır aynı tarihte geri dönerdik. Ailesi ile tanışmam 1987 yılının ağustos ayında oldu. Köye gitmiştim. Evlerinin önündeki bahçeye konulan tabureler üzerinde otururken içtiğimiz buz gibi ayranın tadını hiçbir zaman unutamadım. İkindi namazı biter bitmez, Ganinin babası Rafet amcada yanımıza gelmişti. Sohbetimiz devam ederken cami hoparlörünün açılan sesi dikkatimi çekmişti. Namaz vakti değildi.
Soru sorar gibi Rafet amcanın yüzüne baktım. Bana gülümseyerek;
— “Önce dinle. Daha sonra anlatırım” dedi.
— Çayır tepe köyünün sakinlerine önemle duyurulur. Köyümüzün değerli şahsiyetlerinden olan Vehbi Çamur;  namuslu, şerefli, dürüst bir insandır. Kendisine yakışıksız benzetmeler yapılmaktadır. Asılsız ithamlar Allah katında en büyük günahlardan biridir. Dinimiz gıybeti kesinlikle yasaklamıştır. Vehbi Çamur kimsenin malına mülküne göz dikmemiştir.
Şaşırmıştım. Rafet amcaya sordum.
— Galiba Vehbi Çamur dediğiniz kişiye iftira atılmış.
Gülümseyerek,
— Yok. İftira falan değil. Vehbi reis Köyümüzdeki tek hırsızdır. Hepimiz biliriz. Ama onun hanımı bu köyün en iyi insanı, adeta kanatsız meleğidir. Kimin yardıma ihtiyacı olsa hanımı koşarak yardıma gider. Süt sağar. Mala davara bakar. Ev temizliklerini bile yapar. Bu yüzden bizlerde kocasının hırsızlıklarını görmezden gelir affederiz. Ayrıca bu utanmaz hırsızın birde çok kötü huyu vardır. Soyadı gibi çamurdur. Köyden birinin imalı olarak yüzüne baktığına inansa olay çıkarır. Adeta bela olur. Ancak Hoca Minareden bunun gibi bir duyuruyu yapınca sakinleşir. Ondan sonrada bir süre kimseye bulaşmaz. Bizlerde rahat ederiz.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku