4 zor hedef

0

Genelkurmay Karargâhı’nda dün Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Ümit Yalçın ve istihbarat yetkililerinin katıldığı kritik bir toplantı yapıldı. Sonuç; Afrin, El Bab, Menbiç ve Rakka’nın ÖSO’nun kontrolüne geçmesi konusunda, El Bab’da Rusya’nın, diğer üç bölgede de ABD’nin ikna edilmesi şart.

AFRİN’DEN RAKKA’YA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün muhtarlara seslenirken, “Kilis’ten Kırıkhan’a doğru uzanan bölgeden ülkemize yönelik tehditleri bertaraf etmek için gerekirse orayı da terör örgütlerinden temizlemeyi gündemimize alıyoruz” dedi. Erdoğan dün de ÖSO militanlarının Cerablus, Rai ve Dabık bölgelerini temizlediğini belirterek, “El Bab’ı DEAŞ terk edecek, ondan sonra Menbiç ve Rakka’ya yöneleceğiz. Dün akşam Obama ile görüşmemizde bu adımları atacağımızı kendisiyle paylaştık.PYD/YPG gibi terör örgütlerine ihtiyacımız yok. Obama’ya, gelin Rakka’dan DEAŞ’ı beraber atalım dedim” bilgisini verdi.

ABD’NİN İKNA EDİLMESİ ŞART

Erdoğan’ın sözünü ettiği koridorun, haritada ÖSO rengine boyanması için küçük yerleşim yerleri hariç Afrin, El Bab, Menbiç ve Rakka’nın TSK destekli ÖSO denetimine geçmesi gerekiyor. Menbiç ve Afrin PYD, El Bab ve Rakka DEAŞ kontrolünde.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku