45 Yıl Sonra İktidarı Suriyeli Belirleyecek: Ver Mehteri Ver Mehteri

0

Fransız yazar Pierre Boulle’ın “La planète des singes” adlı romanından uyarlanarak sinemaya aktarılan ve vizyona girdiği tarihlerde gişe rekorlarına imza atan bir film vardır. Orjinal adı Planet of the Apes (Maymunlar Gezegeni) olan film Türkiye’de sinema severler tarafından “Maymunlar Cehennemi” olarak bilinmektedir.
Sebebini bilmiyorum ama televizyonda ne zaman Erkan Tan ile A Haber izlesem bu filmi ve bu filmdeki karakterlerden biri olan orangutan Cornelius’u hatırlarım.
Cornelius evrimi yarım kalmış bir orangutandır. Maymuna özgü bilgece laflar üretmeye çalışsa da  konuşurken yaptığı istem dışı el ve kol hareketleri seyircilerin gözlerinden kaçmamaktadır. Beklide bu yüzden Erkan Tan her sabah  kolunu vücuduna birleştirip yumruğunu yukarıya kaldırarak ” ver Mehteri ver” dediğinde orangutan Cornelius’u görüyorum.
**
Muhalefet biz olduğumuza göre, doğal olarak Erkan Tan’ın Mehteri vermek istediği kişiler de bizleriz. Mehteri seve seve kabul ediyor ve her sabah zevkle dinliyoruz. Sonuçta bizler müziğin her türünü seviyoruz. Bu yüzden bulamacını yaladığın zat-ı Muhterem  adımızı tava, tencere çalan nesil olarak duyurmuştu.
Tamam kabul ediyoruz.
Ver Mehteri. Ver Mehteri. Ama tokmağı sende kalsın.
***
Varlık fonuna alınan kurumlar yılın ilk yarısında zarar ettiklerini açıkladılar. Yurtdışı kredilerin teminatı olsun diye fona alınan bu kurumlar artık yabancı bankaların yeterli gördüğü bir güvence değil. Bu yüzden kredi muslukları kesildi. Katar dan kayıt dışı gelen sıcak para yavaş yavaş tükeniyor. Yıl sonuna varmadan Amerikan Doları zirve yaparsa kimse şaşırmasın.
Tamam kabul ediyoruz.
Ver Mehteri. Ver Mehteri. Ama tokmağı sende kalsın.
***
Demograflar, diğer adıyla nüfus bilimciler  Türkiye’de bulunan nüfusun yapısını, durumunu, gelişimini, dinamik özelliklerini inceleyerek bir rapor hazırladılar. 45 yıl sonra Türkiye Cumhuriyetinin yönetim şeklini Suriyeli nüfus belirleyecek.
Tamam kabul ediyoruz.
Ver Mehteri. Ver Mehteri. Ama tokmağı sende kalsın.
***
Kayıtlı işsizlik %15 olarak açıklandı. Kayıtsızlarla birlikte bu rakam % 20 lerin çok çok üstünde. 100 Bin öğretmen atanmayı bekliyor. Son 1 ay içerisinde 25 Bin 225 esnaf kepenk kapattı. Enflasyon yaz mevsiminde olmamıza rağmen hızını kesmedi.
Tamam kabul ediyoruz.
Ver Mehteri. Ver Mehteri. Ama tokmağı sende kalsın.
***
Dünyada kötü dahi olsa bir itibarımız kalmadı. Cibuti Cumhuriyeti bile bizden daha çok saygı görüyor. Avrupa Birliği, Türkiye için ekonomik ambargoyu tartışıyor. Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye yi riskli ülkeler statüsüne aldı.
Tamam kabul ediyoruz.
Ver Mehteri. Ver Mehteri. Ama tokmağı sende kalsın.

Daha fazla mesaj

Jenna Ortega You 3. sezonda mı?

29 EKİM 2021’DE HANGİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÜCRETSİZ?

Saklayacak bir yer bulursun artık.

Saygılarımla…

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku