58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı 2021

0

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı 2021 Antalya’da bu yıl 58’incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali kırmızı halı ile başladı. Konuşmacılar neler söyledi? Altın Portakal film festivali jüriler kimler? Hangi filmler yarışacak? Festivaldin sloganı, Manavgat yangını nedeniyle ‘Gelecek umutla yeşerecek’ olarak belirlendi.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı

Açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek şöyle konuştu:

“Sanatın iyileştirici gücüne inanıyoruz. Yüzlerce cana borcumuz olduğunu biliyoruz. O borcu ödemek ve hep daha iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün izinden ayrılmadan onun hayat damarlarından biri olarak tanımladığı sanata her koşulda sahip çıkacağız. Sanatçıların hak ettikleri değeri görmeleri ve sanatlarını özgürce icra edebilmeleri için tüm imkanları seferber edeceğiz.”

Antalya Altın Portakal Film Festivali Konuşmacıları

Açılışta kimler ne söyledi, kısaca özetlemek istedik:

Emin Alper: Filmleri izlemek için sabırsızlanıyoruz

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Emin Alper, “Türkiye´nin en eski festivalinde jüri başkanı ve üyesi olmak ayrıca heyecan verici. Çok heyecan verici filmler izleyeceğimizi düşünüyoruz. Filmleri izlemek için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

Muhammet Uzuner: Antalya´da olmaktan mutluyuz

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Muhammet Uzuner, “Heyecanlıyız, mutluyuz. Film izleyeceğimiz için de çok mutluyuz. Antalya´da olmaktan mutluyuz. Antalya´da 12 yıllık bir geçmişim var. O yüzden benim için ayrı bir anlamı var” dedi.

Gaye Su Akyol: Burada Olmak Şahane

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Gaye Su Akyol, “Heyecanlıyız. Güzel filmler izleyeceğimizi düşünüyoruz. Umarım şahane geçer. Antalya´da olmak çok güzel. En eski yarışmalarından birinde olmak şahane” diye konuştu.

Öykü Karayel: Filmleri merakla bekliyoruz

Ulusal Kısa Metraj Film Jürisi Oyuncu Öykü Karayel, “Festivalin ilk gününde çok heyecanlıyız. Filmleri merakla bekliyoruz. Bütün filmlere şimdiden başarılar diliyorum. Geçen senelerde de elimden geldiğince festivallere katılmaya çalıştım. Antalya Film Festivalleri çok güzel geçiyor onun ufak bir heyecanı var” dedi.

Tunç Şahin: Ne Göreceğiz Diye Merak Ediyoruz`

Ulusal Kısa Metraj Film Jurisi Tunç Şahin, “Geçen sene uzun metrajlı yarışmadaydım. Geçen sene kısa filmleri seyrettim ve çok etkilendim. Bu sene de heyecanlı ne göreceğiz diye merak ediyoruz” dedi.

Festivalde Dağıtılacak Ödüller

Festival kapsamında Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film dallarındaki yarışmaların yanı sıra, Antalya Film Forum ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması düzenlenecek, toplam 1 milyon 400 bin lira ödül dağıtılacak.

Festival Jüri Üyeleri

Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlendi, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını senarist, yönetmen, yapımcı ve akademisyen Emin Alper, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını Polonyalı yönetmen Dorota Kedzierzawska, Antalya Film Forum’un yöneticiliğini ise Müge Özen ve Pınar Evrenosoğlu yürütecek.Bu yıl Ulusal Belgesel Film Yarışması filmleri, yönetmen Didem Pekün, yönetmen-senarist Pelin Esmer ve gazeteci-yazar Pınar Öğünç, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması filmleri de yönetmen-oyuncu Onur Saylak, oyuncu Öykü Karayel ve senarist-yapımcı Tunç Şahin tarafından değerlendirilecek.

FESTİVALDE Hangi Filmler Yarışıyor?

Ulusal Uzun Metraj Filmleri

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri’nde Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı”, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan”, Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun “Birlikte Öleceğiz”, Ali Tansu Turhan’ın “Diyalog”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında”, Cemil Ağacıkoğlu’nun “Kafes”, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Kerr”, Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” adlı filmleri bu yıl Altın Portakal Ödülleri için yarışacak.

Uluslararası Uzun Metraj Filmleri

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda, Paz Fábrega’nın yönettiği “Aurora”, Clio Barnard’ın yazıp yönettiği “Ali ve Ava”, Alice Rohrwacher, Pietro Marcello ve Francesco Munzi tarafından hazırlanan “Gelecek”, Manuel Nieto Zas’ın “İşçi ve Patron”, Clara Roquet’in “Libertad”, Joaquin del Paso’nun “Tel Örgüdeki Delik”, Teemu Nikki’nin “Kör Adam” ile Florence Miailhe’nin “Yolculuk”, Fred Baillif’in “Aile”, Levan Koguashvili’nin “4. Sokaktaki Pansiyon” filmleri yarışacak.

Ulusal Belgeseller

İlk gösterimi Antalya’da yapılacak yılın en yeni belgesellerini bir araya getirecek olan Ulusal Belgesel Film Yarışması’na ise Didem Şahin’ın “Acı ve Tatlı”, Ebru Şeremetli’nin “An Kalır”, Aslı Akdağ’ın “Bekleyiş”, Ersen Çıra’nın “EDE: Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm”, Volkan Üce’nin “Her Şey Dahil”, Ümran Safter’in “Kapıyı Açık Bırak”, Mehmet Emre Battal’ın “Muhtaç”, Tayfun Belet’in ” Unkapanı: Bitmeyen Masal” ve Esra Yıldız’ın “Vatansız” adlı belgeselleri yer alacak.

Ulusal Kısa Metraj Filmler

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’na seçilen filmler ise şunlar:” Mazlum Demir’in “Agna”, Burcu Uğuz’un “Aile Tablosu”, Muhammed Seyyid Yıldız’ın “Ajotin”, Yasemin Demirci’nin “Gece Kuşağı”, Aziz Alaca’nın “Göl Kenarı”, Ali Tansu Turhan’ın “İkinci Gece”, Okan Avcı’nın “Kaya”, Volkan Güney Eker’in “Larva”, Musab Tekin’in “Rewşen”, Elif Refiğ’in “Siz Biraz Uzak Kaldınız”, Adar Baran Değer’in “Soğuk” ve Can Merdan Doğan’ın “Stiletto: “Pembe Bir Aile Trajedisi”

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku