7 bin kişi adalet için konuşacak

0
Cumhuriyet Halk Partisi’nin 26-29 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de düzenleyeceği Adalet Kurultayı için Gelibolu Kabatepe’de hazırlıklar devam ediyor, Ankara’da da bu program için isimler netleşmeye başladı. Kurultaya 7 bin kişinin katılması bekleniyor. Kurultaya Turgut Kazan, İbrahim Kaboğlu, Rıza Türmen, Nasuh Mahruki, Ersin Kalaycıoğlu, Fatma Bostancı Ünsal gibi isimlerin yanı sıra Cumhuriyet yazarı Tayfun Atay, Cumhuriyet karikatüristi Musa Kart ve cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven de katılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 26-29 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleştireceği ‘Adalet Kurultayı’na çok az kaldı. Kurultayın yapılacağı Gelibolu Yarımadası’ndaki Çanakkale Savaşları’nın geçtiği Kabatepe’de hazırlıklar sürüyor, Ankara’da da program ve isimler netleşmeye başlıyor. Kurultay programı Çanakkale Şehitleri Abidesi ziyaretle başlayacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun her gün yapacağı kısa bir konuşmanın ardından panellere geçilecek.

Alınan bilgiye göre birinci gün ilk olarak Çanakkale Şehitleri Abidesi ziyareti gerçekleştirilecek. Saat 09.00’da “Mahkemede Adalet”in tartışılacağı panel ile kurultay başlayacak ardından “Yargı Tarafsızlığı ve Bağımsızlığı”, “Yargının Siyasallaşması”, “Kumpas Davaları ve Yargıya Erişim Hakkı” ve “Adil Bir Yargılama için Acil Eylem Planı” konuları tartışılacak.

Yöneticinin Turgut Kazan olacağı panelde, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Avukat Celal Ülgen, Mustafa Karadağ, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mehmet Ali Kulat konuşacak. İlk günün ikinci panel başlığı ise “Yaşamda Adalet” olacak. “Huzur İçinde Bir Arada Yaşam”, “Toplumsal Huzuru İnşa Etmenin Yolları”, “Terörü Nasıl Yeneriz”, “Toplumsal Ayrışmayı Ortadan Kaldırma Yolları” konularındaki panellerin yöneticisi ise Rıza Türmen olacak. Gazeteci yazar Levent Gültekin, AKUT Onursal Başkanı Nasuh Mahruki, Türk Boyları Konfederasyonu Başkanı Durhasan Koca, Prof. Dr. Sencer İmer konuşacak.

İkinci gün yürüyüş

Büyük Taaruz’un yıldönümünden bir gün sonra, kurultayın ikinci gününde saat 06.00’da 57. Alay yürüyüş yolundan Conkbayırı’na yaklaşık 4 kilometre yürüyüş yapılacak. İkinci günün ilk panel başlığı “Seçimde Adalet” olacak. Mehmet Hamidi Yakupoğlu’nun yöneteci olacağı panelde, “Geçmişten Günümüze Seçim Adaleti”, “Kampanya Adaleti”, “Kamu Kaynakları ve Medyanın Kullanımı”, “Seçim Güvenliği”, “Mühürsüz Seçim”, “Temsilde Adalet, Seçim Sistemi ve Siyasi Parti Düzeni”, “Adil Bir Seçim için Acil Eylem Planı” konuları tartışılacak. TESAV Başkanı Erol Tuncer, Prof. Dr. Fethi Açıkel, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Oy ve Ötesi’nden Melek Demir konuşacak. İkinci günün ikinci paneli “İnançta Adalet” konusunda olacak. AKP kurucularından Fatma Bostancı Ünsal, kayyım öncesi Mazlum Der Başkanı Faruk Ünsal, gazetemiz yazarı Tayfun Atay, İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık ve Alevi dernekleri temsilcileri konuşacak.

 

 

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku