AB, Türkiye’nin aşı sertifikasını tanıma kararı aldı

0 4

[ad_1]


AB Komisyonu, Türkiye, Şimal Makedonya ve Ukrayna’nın uyguladığı COVID-19 aşı sertifikalarına “denklik” verilmesi sonucu alındığını deklare etti.


Açıklamada, kararın 20 Ağustos itibarıyla geçerli olacağına işaret edilerek, 3 ülkenin AB aşı sertifikası sistemine bağlanacağı, verdikleri aşı sertifikalarının “AB Dijital COVID Sertifikası” ile aynı koşulları taşıyacağı ve AB devletlerinde de kabul edileceği duyuruldu.


Söz mevzusu 3 ülkenin AB’nin verdiği aşı sertifikasını tanıyacağı belirtilen açıklamada, uygulama ile karşılıklı halde güvenli gezi gerçekleştirilmesinin kolaylaşacağı kaydedildi.


İkinci doz aşısı tamamlamış kişiler “COVID-19 Aşı Kartını” e-Nabız üstünden yada Yaşam Eve Sığar (HES) uygulamasından temin edebiliyor.Söz mevzusu aşı sertifikası, ad, soyad, TC kimlik no, doğum zamanı, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri şeklinde çeşitli detayları içeriyor.


AB’nin salgında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı aşı sertifikası uygulaması, 1 Temmuz’da yürürlüğe girmişti.


Sertifikayla AB’de onaylı COVID-19 aşılardan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üstünden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek kontrol yada ilave engellemeler uygulanmıyor.


Seyahatlerde çoğunlukla denetim edilen aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle beraber İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de geçerli oluyor.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku