Gündem

ABD 17 Aralık dosyasını açıyor


Gündem

Başsavcı Preet Bharara, tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın kefalet talebini neden reddettiğini açıkladı. New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, bugün açıkladığı belgelerde 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adı geçen eski bakanlardan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyaman Aslan’ın da  isimlerine  yer verdi. Bharara, Zarrab’ın kefalet talebini reddedilmesi gerektiğini detaylı […]Başsavcı Preet Bharara, tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın kefalet talebini neden reddettiğini açıkladı.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, bugün açıkladığı belgelerde 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adı geçen eski bakanlardan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyaman Aslan’ın da  isimlerine  yer verdi.

Bharara, Zarrab’ın kefalet talebini reddedilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde açıkladı. Başsavcının hakime sunduğu gerekçede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu TOGEMDER de dosyaya girdi.

Öte yandan Amerika’daki Türk gazetecilerden İlhan Tanır da Twitter adresinden, “Zarrab’ın TOGEMDEN bağış listesiyle, Emine Erdogan, Tayyip Erdogan, Egemen Bagis’in esi Beyhan Bagis de Bharara’nin ek iddianameye girdi” diye yazdı.

Zaman Amerika’nın davayı takip eden muahbiri Sıtkı Özcan ise Twitter hesabından iddianameye girdiğini söylediği belgeleri paylaşarak, “Ve beklenen oldu. Emine Erdoğan, resmen Bharara’nın Zarrab dosyasında ve Tayyip Erdoğan da Bharara’nın dosyasında.‘Zarrab’la yakın ilişki içindeki üst düzey yetkili’ olarak geçiyor. Zarrab, kefalet başvurusuna Togemder’i sokarak Bharara’ya müthiş bir asist yaptı. Savcı da bunu kaçırmadı. Erdoğan ailesi artık dosyada” diye yazması dikkat çekti.

 

 

(Odatv)