ABD, bazı Amerikalılar için Covid güçlendirici aşıları onayladı

0

ABD ilaç düzenleyicileri, son aşılarını en az altı ay önce yapmışlarsa 65 yaş üstü kişiler için Pfizer güçlendirici aşıları onayladı.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ayrıca ciddi hastalık riski yüksek olan ve güçlendirici aşı almak için ön saflarda çalışan yetişkinlere yetki verdi.

Bu, on milyonlarca Amerikalı’nın artık üçüncü atışları için uygun olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte, güçlendiricilerin hala Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) onay alması gerekiyor.

ABD basınında çıkan haberlere göre, CDC’den bağımsız paneller Çarşamba ve Perşembe günleri toplantılar düzenliyor ve bu hareketi hızla onaylamaları bekleniyor.

Panellerin kararları, kimin yüksek risk olarak nitelendirildiği ve hangi cephe çalışanlarının uygun olması gerektiğine ilişkin önerileri içerecektir.

FDA komisyon üyesi Janet Woodcock yaptığı açıklamada , FDA’nın “sağlık çalışanları, öğretmenler ve gündüz bakım personeli, bakkal çalışanları ve evsiz barınaklarında veya hapishanelerde bulunanların” bu listede olması gerektiğini söyledi .

FDA hareketi, güçlendirici aşıların FDA ve CDC’den onay aldıkları sürece bu aydan itibaren mevcut olacağına söz veren Başkan Joe Biden için bir zafer.

  • HARİTALAR VE ÇİZELGELER: En yüksek vakalar nerede?
  • ÖZELLİK: 241 milyon aşı dozu boşa gidebilir mi?
  • GERÇEKLİK KONTROLÜ: Biden’ın aşılara ilişkin doğruluğu kontrol edildi

Şimdilik karar yalnızca Pfizer-BioNTech aşısı ile aşılanmış Amerikalılar için geçerlidir. Moderna ve Johnson & Johnson aşıları alan milyonlarca Amerikalı, daha fazla güçlendirici onayı beklemek zorunda kalacak.

Hangi ülkeler destek atışlarına izin veriyor?

Birleşik Krallık’ta hükümet, kış aylarına girerken 50 yaşın üzerindeki herkese ve diğer savunmasız insanlara destek ürünleri sunacağını duyurdu.

Almanya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti, yaşlı veya savunmasız insanlar için benzer planlar açıkladı. İsrail’de daha şimdiden 12 yaşındaki çocuklara güçlendiriciler sunuluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), daha az gelişmiş ülkelerde aşı oranları yükselene kadar daha zengin ülkeleri destekleyici aşılar yapmaktan vazgeçmeye çağırdı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus geçen hafta yaptığı açıklamada, “Çoğu Afrika’da aşılama kapsamının %2’den az olduğu, birinci ve ikinci dozlarını bile almayan ülkeler var” dedi.

“Ve güçlendiricilerle başlamak, özellikle sağlıklı popülasyonlara vermek gerçekten doğru değil.”

Çarşamba günü BM’de yaptığı bir konuşmada Bay Biden, 2022’de daha yoksul ülkelere 500 milyon doz aşı bağışlama sözü verdi. Yüce vaadine rağmen, daha zengin ülkeler tarafından taahhüt edilen bağışların bir kısmı gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku