ABD, borç krizini çözmek için 1 trilyon dolarlık platin para basacak!

0

Şimdiye kadarki hikaye: ABD Demokratları ve Cumhuriyetçiler arasındaki ABD Hükümeti borcunun tavanı için iki partili kavga ilginç bir fikir ortaya attı. Demokrat kamptaki bazıları, Cumhuriyetçiler bunu yükseltmeyi reddederse borç tavanını atlamak için 1 trilyon dolarlık bir platin madeni para basılabileceğini öne sürdüler. ABD Senatörleri Perşembe günü, ABD Hükümetinin Aralık ayına kadar harcama yükümlülüklerini yerine getirmesine izin verecek bir uzlaşmaya vardı. Bununla birlikte, borç tavanı için iki partili mücadelenin sona ermesi çok uzak görünüyor.

Borç tavanı nedir?

ABD Kongresi, ABD Hükümetinin harcamalarını finanse etmek için borç alabileceği toplam borç miktarını sınırlar. Borç tavanı, 1990’ların başında 4 trilyon dolar civarındayken, 2021 Ağustos’unda 28,4 trilyon dolara kademeli olarak yükseltildi. ABD Hükümetleri genellikle bir bütçe açığı veriyor, yani harcamaları gelirlerini aşıyor ve bu da onları borçlanmaya zorluyor. Borç tavanının, hükümeti kendi imkanları dahilinde yaşamaya zorlayarak, devlet borçlanması üzerinde bir kontrol işlevi görmesi gerekiyor.

Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, diğer taraf iktidardayken tavanın yükseltilmesini engelleme eğiliminde olduklarından, ABD borç tavanı konusundaki tartışmalar yaygındır. Bu, para için mücadele etmeye ve başarısız olursa muhtemelen mevcut borcunu temerrüde düşürmeye bırakılan görevdeki hükümet için sorun yaratır. Cumhuriyetçiler şu anda Başkan Joe Biden’in çeşitli sosyal programlara 3,5 trilyon dolar harcama planına karşı çıkıyorlar. Planı finanse etmek için borç tavanını yükseltmenin durumu daha da kötüleştireceğini ve daha yüksek enflasyona yol açacağını savunuyorlar.

1 trilyon dolarlık platin para teklifi nedir?

Daha fazla mesaj

Sonbahar ve kış aylarında klimanın fişini çekmeli miyim?…

Kripto ETF’ler Bitcoin’i Yükseltiyor Ama…

1 trilyon dolarlık platin madeni para, ABD Hazinesi tarafından çıkarılabilen ve Amerika’nın merkez bankası olan ABD Federal Rezervi’ne yatırılabilen, 1 trilyon dolarlık bir nominal değere sahip bir jeton madeni paradır. ABD Hükümetinin, toplam yükümlülüklerini artırmadan harcama programlarını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu parayı Fed’den almasına yardımcı olacaktır. İşte nasıl çalıştığı. Genellikle, ABD Hükümeti borç para almak istediğinde, yatırımcılara Hazine tahvili ihraç eder. Bu tahviller daha sonra FED tarafından aktif olarak alınıp satıldıkları ikincil piyasada satın alınır. Böylece Fed dolaylı olarak hükümeti finanse ediyor. Ancak bu tahvillerin ihracı, hükümetin genel borç rakamını da artırıyor. Bu da, Hazine aynı anda yatırımcılara geri ödeme yaparak eşit değerdeki tahvilleri emekliye ayırmadıkça, borç tavanının ihlaline neden olabilir. Ancak 1 trilyon dolarlık platin madeni para ile ABD Hükümeti borç tavanını aşma konusunda endişelenmek zorunda kalmayacak. Madeni para karşılığında Fed’den dolar almak hükümetin yükümlülüklerini artırmaz.

Platin madeni para teklifi, ABD Hazinesinin bu madeni paraların gerçek platin içeriğine bakılmaksızın herhangi bir değerde platin madeni para ihraç etmesine izin veren yasadaki bir boşluktan yararlanıyor, öyle ki bazıları 1 katrilyon dolarlık madeni para basmayı önerdi. ABD Hazinesi böylece istediği herhangi bir değerde platin madeni para basabilir ve merkez bankasından eşdeğer miktarda dolar talep edebilir. Altın ve gümüş sikkeler ise sadece belirli kupürlerde basılabilir ve daha da önemlisi belirli bir ağırlıkta altın içermesi gerekir. Bu, Hazine’nin Fed’den talep edebileceği dolar miktarını ciddi şekilde sınırlar. Nobel ödüllü Paul Krugman ve finans gazetecisi Joe Weisenthal, platin madeni para teklifini desteklemek için hareketin ön saflarında yer aldı. Ancak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bu fikri reddetti.

Enflasyona yol açar mı?

Enflasyon, Fed’in Covid-19 karantinası nedeniyle ekonomik çöküşün üstesinden gelmek için geçen yıl ekonomiye trilyonlarca dolar pompalamaya başlamasından bu yana ABD’de önemli bir endişe kaynağı oldu. Birçoğu, 1 trilyon dolarlık platin madeni para teklifinin ekonomideki toplam para arzını daha da artıracağına ve fiyatlarda artışa yol açacağına inanıyor. Daha doğrusu, Hazine tarafından yatırılan platin para karşılığında Fed’in taze dolar yaratacağını ve bunun genel para arzına önemli ölçüde katkıda bulunacağını savunuyorlar. Ekonomideki toplam mal ve hizmet arzında yeterli bir artış olmadan, insanlar Fed tarafından sağlanan taze parayı biriktirmek yerine harcamayı tercih ederse, bu durum daha yüksek fiyatlara yol açabilir.

Bununla birlikte, platin para önerisinin destekçileri, Fed’in Hazine’ye 1 trilyon dolar değerinde taze dolar kredisi verdiğinde, aynı anda açık piyasadaki varlıklarından 1 trilyon dolar değerinde ABD Devlet tahvili satacağını söylüyor. Bu, ekonomiden 1 trilyon dolar değerinde para çekecek ve enflasyonu önleyecektir. Ancak diğer eleştirmenler, bu tür hilelerle borç tavanını atlamanın mali disiplin pahasına olacağına işaret ediyor. Özellikle Amerikan mali muhafazakarları, borç tavanı tartışmasında modern para teorisinin (MMT) etkisine karşı ihtiyatlı davrandılar. MMT meraklıları, Fed tarafından yaratılan taze dolarlar kullanılarak kolayca ödenebileceği için devlet borcu konusunda endişelenmek için bir neden olmadığına inanıyor.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku