Bağımsız Özel

ABD, CHP’yi şekillendirecek iddiası!


Bağımsız Özel

Bağımsız Gazete editörü Ahmet Yılmaz sizler için Ankara Kulislerinin nabzını tutuyor. Üç serilik yazı dizisinin ikinci haberi.16-17 Ocak tarihinde 35. Olağan Kurultayı’nı yapan CHP’de hareketlilik tekrar başladı. 3 ayrı ekibin CHP’de değişim için harekete geçmesi bekleniyor.

Yalova Milletvekili Muharrem İnce 14 Mayıs’ta Balıkesir/Edremit’te Laiklik ve Demokrasi Mitingi için çıktığı yolculuğa 4 Haziran’da İstanbul/Kadıköy Bostancı Kültür Merkezinde devam edecek.

Bir yandan da eski Manisa Milletvekili Şahin Mengü’nün başını çektiği ekibin, 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu’yu genel başkan adaylığına önererek 5 Haziran’da açıklama yapmaları bekleniyor.

Açıklamadan sonra yurt gezilerine başlayarak olağanüstü kurultay taleplerini gittikleri illerde dillendirecekler.

Ancak üçüncü bir ekibin de değişim için yola çıkacağı söyleniyor. Bu ekibin Amerika odaklı bir siyasi yapılanma olduğu iddia ediliyor.

2008 yılında Amerikan-İsveç merkezli Silkroad Enstitüsü’nün Türkiye hakkında yayınladığı raporda “CHP’nin politikalarının Amerika’nın çıkarlarına uygun olması için, Deniz Baykal istifaya zorlanmalı ve Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olmalıdır.” yazıyordu. Bu rapor 60-70 sayfa halinde CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski Büyükelçi Onur Öymen’e ulaştı.

Baykal yazılanları hayali olarak algılasa da, Kılıçdaroğlu önemsemese de, 2010 Mayıs ayında CHP’de yaşanan değişim bire bir 2008 yılındaki raporda yazıyor.

Amerika’nın asıl isteği güçsüz bir muhalefet partisi idi. AKP’nin iktidarda kalmasını sağlamak isteyen Amerika, bugünlerde Recep Tayyip Erdoğan ile yaşanan olumsuz görüşmelere karşı Erdoğan ve AKP’nin gitmesi için 8 yıl aradan sonra yine CHP’de değişim için harekete geçmeyi planlıyor. Amerika’nın Güldal Mumcu ve Muharrem İnce isimlerini reddetmesi kesin bir durum. Çünkü Mumcu ve İnce’nin uygulayacağı politika ve siyasi ideolojiler Amerika’nın işine yaramayacaktır.

Amerika’nın CHP Genel Başkanlığa’na düşündüğü iddia edilen isim ise Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu. Ancak Metin Feyzioğlu ismini önde tutarak “algı operasyonu” gerçekleştirerek başka bir adayın çıkması söz konusu.

2008’de Amerikan-İsveç merkezli Silkroad Enstitüsü’nün yayınladığı rapor bugünlerde yaşanan olayların şifrelerini çözüyor. Akıllara, ”Amerika kendi çıkarı için muhalefet partilerinin liderlerini mi belirliyor?”  sorusunu getiriyor.

Sizler için kulisin nabzını tutmaya devam edeceğiz…