ABD ve Japonya Kore’ye Saldıracaklar Mı?

0

Güney Kore ve Japon jetleri, Kuzey Kore’nin Japonya’ya karşı füze ateşlemesinin iki gün sonra, gerginliği hızla artıran Perşembe günü, Kore yarımadasının üstünde ve yakınında bulunan iki ABD’li nükleer yetenekli bombacıyla gerçekleştirilen egzersizlere katıldı.

İki süpersonik ABD B-1B bombardıman uçağı, dört ABD gizli F-35B jeti ve Güney Koreli ve Japon savaş uçakları içeren matkaplar, ağırlıklı olarak bilgisayar simülasyonları üzerine odaklanan yıllık ABD-Güney Kore askeri tatbikatlarının sonucunda geldi.

Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı General Terrence J. O’Shaughnessy, “Kuzey Kore’nin eylemleri müttefiklerimiz, ortakları ve vatanları için bir tehdit oluşturuyor ve istikrarı bozucu eylemler karşılanacak” dedi. .

“Bu karmaşık görev müttefiklerimizle olan dayanışmamızı açıkça gösteriyor ve bu ortak bölgesel tehdide karşı savunma için genişleyen işbirliğinin altını çiziyor. Bizim konuşlandırılmış kuvvetimiz, kavga için ilk olacak, milletimiz ararsa bir anın ölümcül bir tepki vermeye hazır “dedi.

Kuzey Kore, ABD’de nükleer uçlu bir füze başlatma konusundaki nihai niyetini geliştirme sırlarını belirtmedi ve geçtiğimiz günlerde ABD Pasifik topraklarında tehdit etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’ye, ABD’yi tehdit ederse “ateş ve öfke” ile karşı karşıya kalacağı ve herhangi bir tahrik olması durumunda ABD ordusunun “kilitli ve yüklü” olduğunu bildiren kendi tehditlerini yayınladı.

Çarşamba günü Trump, uzun süredir devam eden çatışmaları çözmek için “konuşmak cevap değil” diye açıkladı.

Geçen hafta Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’in Birleşik Devletlere saygı göstermeye başladığını söyleyen Trump, “ABD, Kuzey Kore ile konuşuyor ve onlara 25 yıl boyunca gasp para ödüyordu” diye Twitter’da yazdı.

“Konuşmak, cevap değil!”

Ancak ABD Savunma Sekreteri Jim Mattis, gazetecilere birkaç saat sonra, Kuzey Kore ile diplomatik çözümler çektiyse, “Hayır” dedi.

Mattis, Güney Koreli meslektaşı Pentagon ile yaptığı görüşme öncesinde “Biz asla diplomatik çözümlerden yoksun” dedi. “Birlikte çalışmaya devam ediyoruz ve bakan ve ben, uluslarımızın, nüfuslarımızın ve çıkarlarımızın korunması için sorumluluk paylaşıyoruz.”

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku