Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

ABD Savunma Bakanı’ndan açıklama: Türkiye’ye saldıracaktı, öldürdük

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 ABD Savunma Bakanı’ndan açıklama: Türkiye’ye saldıracaktı, öldürdük
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ‘Irak’ın Musul,Suriye’nin de Rakka kentlerinde düzenlenen operasyonların çakışmasının askeri kaynak yönünden sorun çıkartıp çıkarmayacağı’ sorusunu yanıtlayan Carter, ‘Aynı zamanlara denk gelebileceklerinin farkındayız, bunu öngörüyorduk zaten. Planımıza göre bu yalnızca ABD’nin planı değil, koalisyonun planı, yeterince kaynağımız var’ diye konuştu. Carter, Paris’te IŞİD’e karşı mücadele eden ülkelerin savunma bakanları ile gerçekleştirilen toplantının, savaş uçağı, tank gibi araçların koordine edilmesini kolaylaştırdığını söyledi.

IŞİD’e karşı savaşı kazanacaklarını, bunu her zaman dile getirdiklerini belirten Carter, Rakka operasyonunun haftalar içinde başlayacağını söyledi. Carter, ‘Bu konuda daha açık olamam. Ne yaptığımızı biliyoruz, her zaman olduğu gibi, güçlerimizi pozisyonlandırıyoruz, bunun için bir planımız ve programımız var. Bu planı uygulayacağız. Güçlerimizi, Rakka’yı IŞİD’den kurtarmak için bir araya getirmemiz ve yerleştirmemiz birkaç hafta sürer’ diye konuştu. Carter, ‘Operasyonun önümüzdeki haftalar içinde olacağını düşünüyorum ama çok uzak değil’ dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

MUSULDA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI

Ashton Carter, bir soru üzerine Musul operasyonu konusunda, Irak’ın egemenliği ve Türkiye’nin koalisyondaki rolünü içeren temel ilkelerde bütün tarafların görüş birliğine vardıklarını söyledi. Carter, ‘Şimdi bunun uygulanabilirliği üzerinde çalışıyoruz. Bunları, çok profesyonelce tartışıyoruz. Yalnızca ben ve savunma bakanları arasında değil, paylaşılan ilkeleri yansıtacak uygulanabilirlik konusunda, askerler arasında da görüşmeler yapılıyor.

‘TÜRKİYE’YE SALDIRI HAZIRLIĞI YAPAN IŞİD MİLİTANINI ÖLDÜRDÜK’

IŞİD’in mutlaka yenilmesi ve yok edilmesinin de koalisyon güçlerinin ortak temel ilkelerinden birisi olduğunu belirten ABD Savunma Bakanı Carter, örgütün bütün ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi. Carter, ‘Unutmayın, Türkiye IŞİD tarafından hem saldırıya uğradı hem de tehdit edildi. Kısa süre önce, Türkiye’de terör saldırısı planı yaptığını bildiğimiz birini öldürdük, bu kişiyi ortadan kaldırdık. Evet bunu yaptık, açıkçası yine yaparız’ diye konuştu. Carter, Türkiye’ye saldırı hazırlığında olan IŞİD üyesinin, savaş alanında öldürüldüğünü belirtti ancak bunun Irak’ta mıSuriye’de mi olduğuna ilişkin açıklık getirmedi.

Carter, ‘Türkiye’nin Rakka operasyonuna askeri olarak katılması koalisyon için iyi olur mu’ sorusunu da, ‘Türkiye ile işbirliği yapabileceğimiz bir noktaya varmaya çalışıyoruz. Unutmayın, Türk ordusu ileSuriye’de zaten geniş çaplı olarak çalışıyoruz. Bunun Dabık’ın geri alınmasında çok belirgin katkısı da oldu. Bu bizim, Türkiye’nin ve yerel güçlerin katkısıyla başarıldı. Türkiye ile Rakka konusunda nasıl çalışabileceğimizin olanaklarını tartışıyoruz’ diye yanıtladı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap