ABD, Suex Kripto Borsasına Yaptırım Uyguladı

0
  • ABD Hazine Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, siber saldırılar için fidye aklamada oynadığı iddia edilen rolü nedeniyle bir kripto para borsasına yaptırım uygulayacağını duyurdu.
  • Departmana göre, bir kripto para birimi değişimine karşı bu tür ilk eylemi işaret ediyor.
  • Hazine, kripto borsası Suex’in “en az sekiz fidye yazılımı varyantından elde edilen yasadışı gelirleri içeren işlemleri kolaylaştırdığını” iddia etti.

ABD Hazine Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, siber saldırılar için fidye aklamada oynadığı iddia edilen rolü nedeniyle bir kripto para borsasına yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Sanal para birimi değişimine karşı bu tür ilk eylemi işaret ediyor ve bir dizi siber saldırının çeşitli endüstrileri sakat bırakmasından ve hatta ABD devlet kurumlarını tehdit etmesinden sonra geliyor. Hazine, fidye yazılımı ödemelerinin yalnızca 2020′de 400 milyon dolardan fazla olduğunu ve 2019′un dört katından fazla olduğunu söyledi.

Fidye yazılım, aktörlerin kilit programlara erişimi kapattığı ve kilidini açmak için genellikle bitcoin gibi bir kripto para biriminde ödeme talep ettiği bir tür siber saldırıdır.

Bakanlığın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, fidye yazılımı aktörleri için finansal işlemleri kolaylaştırmada rol oynadığı iddia edilen kripto para borsası Suex’i atayacak.

Daha fazla mesaj

Hazine çoğu sanal para birimi etkinliğinin yasal olduğunu vurgularken, bu ödemeleri kolaylaştıran teknolojiler kötü aktörler tarafından kullanılabilir. Kripto para birimi işlemleri merkezi değildir ve izlenmesi geleneksel finans kurumları aracılığıyla yürütülen işlemlerden daha zor olabilir. Departman, Suex’in davasında, bunun “kendi yasadışı kazançları için” yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Bakanlık, Suex’in “en az sekiz fidye yazılımı varyantından elde edilen yasadışı gelirleri içeren işlemleri kolaylaştırdığını” iddia etti. Ayrıca şirketin bilinen işlem geçmişinin %40′ından fazlasının “yasadışı aktörlerle ilişkili” olduğunu söyledi.

Yeni atama, Suex’in ABD kuruluşlarıyla iş yapmasının çok daha zor olacağı anlamına geliyor. ABD vatandaşlarının genellikle yaptırıma tabi kuruluşlarla işlem yapmaları yasaklanmıştır ve onlarla belirli faaliyetlerde bulunan finans kuruluşları yaptırım veya yaptırım eylemleriyle karşı karşıya kalabilir.

Departman, Suex aleyhindeki eyleme ek olarak, fidye yazılımı saldırılarına nasıl yanıt verileceği konusunda işletmelere yönelik kılavuzunu netleştirdi. Bir basın açıklamasına göre, kılavuz “mağdurları ve ilgili şirketleri bu olayları en kısa sürede kolluk kuvvetlerine bildirmeye ve tam olarak işbirliği yapmaya şiddetle teşvik ediyor” ve onları fidye ödemekten caydırmaya devam ediyor.

Danışmanlık ayrıca, fidye ödeme durumunda olduğu gibi, bu gerçeğin farkında olmasalar bile, yaptırım uygulanan bir aktöre ödeme yapan ABD kuruluşlarının cezalandırılabileceğini belirtiyor. Yine de kılavuz, OFAC’ın nihai sonuçlarını belirlerken bir şirketin fidye yazılımı saldırısı üzerindeki işbirliğini dikkate alacağını söylüyor.

Hükümet, zararı azaltmaya yardımcı olmak için kendi siber saldırılar bilgisinin önemini vurguladı. Bu tür bilgilerin değeri, birkaç devlet kurumunu etkileyen SolarWinds saldırısıyla geçen yıl netlik kazandı . Bu saldırı, başka bir siber güvenlik şirketi olan FireEye’nin kendi sistemlerine yönelik karmaşık bir saldırı bildirmesinden sonra ortaya çıktı . Microsoft Başkanı Brad Smith , milletvekillerine FireEye’in ifşasının saldırının kapsamını anlamak için kritik olduğunu söyledi .

O zamandan beri, kanun yapıcılar devlet müteahhitlerinin ve kritik altyapı şirketlerinin siber saldırıları ifşa etmelerini gerektirecek ve onlara bu ifşaatlarla ilgili yasal işlemlerden sınırlı bir güvenli liman sağlayacak bir önlem getirdiler.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku