Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

ABD Suriye’yi ‘İncirlik Üssü’nden vuracak!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 ABD Suriye’yi ‘İncirlik Üssü’nden vuracak!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’dan füze paylaşımı yapmasının ardından herkes aynı soruyu sormaya başladı: İncirlik Üssü ne olacak?

ABD Suriye’ye saldırırsa İncirlik Üssü ne olacak?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ‘İncirlik Üssü’nün kullanılması ile ilgili bir gelişme olmadığını, BM toplantısı sonrası netlik kazanacağını söylemişti.

Bugün ABD’nin Suriye’ye saldırmasının ardından ise Türkiye’nin ‘memnuniyet duyduk’ açıklaması yapması ise ‘İncirlik Üssü ne olacak?’ sorusunu tekrar akıllara getirdi.

CNN İNTERNATİONAL: İNCİRLİK ÜSSÜ KULLANILDI

ABD’nin CNN İnternational kanalının bugünkü haberine göre ise; Suriye’ye bu sabaha karşı yapılan saldırıda ‘İncirlik Üssü’ de kullanıldı. Canlı yayında operasyon ile ilgili bilgilerin aktarıldığı sırada harita üzerinden İncirlik Üssü de gösterilerek, ABD’nin Suriye saldırısında İncirlik Üssü kullanıldığı iddia edildi.

DHA: OPERASYON SAATLERİNDE RUTİN UÇUŞ DA GÖZLENMEDİ

DHA ise Suriye’ye yönelik saldırıda İncirlik Üssü’nün kullanıldığı iddiasına ilişkin şu ifadelerin yer aldığı bir haber geçti:

“ABD- Türk Ortak Savunma tesisi olan İncirlik Üssü’nde sessizlik hakim. Suriye ve Irak’taki DEAŞ’a karşı oluşturulan koalisyon güçleri ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Katar’ın uçakları ile Türk Hava Kuvvetleri’nin İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı’nın konuşlu olduğu İncirlik’te, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye operasyonu yaptığı sırada herhangi bir hareketlilik gözlenmedi. Yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin düştüğü İncirlik’te operasyon saatlerinde rutin uçuş da gözlenmedi.”

BOZDAĞ: İNCİRLİK KULLANILMADI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye’ye yönelik hava saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bozdağ, saldırıda İncirlik Üssü’nün kullanılmadığını söyledi.

Bozdağ, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

  • Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı.”
  • Suriye konusunda Türkiye’nin tutumu nettir. Suriye’de Türkiye, Esed rejimine, kimyasal veya konvansiyonel silah kullanımına, iç çatışmalara, insanların öldürülmesine, insanların yerinden yurdundan edilmesine, DEAŞ, PKK, KCK, PYD/YPG dahil bütün terör örgütlerine karşıdır.
  • Çözüm için bilek güreşlerine son vermek ve hesapsız bir siyasi çözüm şarttır, aksi yine kandır.

BUGÜN DEĞİLSE YARIN

ABD’nin bu sabaha karşın Suriye’ye yaptığı saldırının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘memnuniyet duyduk’ denilmesi ise, Bozdağ’ın ne kadar ‘saldırıda kullanılmadı’ dese bile olası başka saldırıda kullanılacağını gösteriyor.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BOP Eşbaşkanı olduğu bir durumda, Türkiye’nin ABD’nin saldırısının yanında olmaması ise imkansız gibi görünüyor. Son dönemde Rusya ile yakınlaştığı gözlenen hükümetin, Rusya’nın ABD’nin saldırısına karşın tepki göstermesine rağmen ABD’den yana tavır koyması, BOP’un halen daha işlediğinin de bir göstergesi olarak görülüyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap