ABD Teröre Destekte Kararlı: YPG’ye Silah Vermeye Devam Edeceğiz

0

ABD, IŞİD ile mücadeleden sonra da YPG’ye silah yardımı yapacağını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in yaptığı açıklamaya göre, YPG’ye Rakka’nın IŞİD’den temizlenmesi için silah veren ABD, Rakka’nın temizlenmesinin ardından da YPG’ye silah yardımına devam edeceği öğrenildi. Almanya’ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye silah yardımının süreceğini söyledi.

TÜRKİYE’YE VERİLEN SİLAHI ALMA TEHDİDİ

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre, Mattis, Türkiye’ye verilen silahları geri alma sözünün bir sonraki görevin yeri ve zamanına bağlı olduğunu söyleyerek Türkiye’nin ABD’nin isteğinin dışına çıkmaması gerektiği tehdidini savurdu.

Daha fazla mesaj

Jenna Ortega You 3. sezonda mı?

İspanya Kralının Libidosu Düşsün Diye Kadınlık Hormonu…

Gelecek hafta Brüksel’de Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la bir araya gelecek olan Mattis, bütün silahların geri alınıp alınmayacağı konusundaki soruya ise “elimizden geleni yapacağız” şeklinde cevap verdi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın ise bu tehdide bir yanıt vereceği ya da ne yanıt vereceği bilinmiyor.

Mattis’in geçen hafta Işık’a mektup göndererek, YPG’ye gönderilen silahlarla ilgili Türkiye’nin duyduğu kaygıları gidermeye çalıştığı bildirilmişti.

Türk Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan Reuters haberinde YPG’ye tahsis edilen silahların IŞİD’e karşı operasyonlar sonlandıktan sonra geri alınacağını bilgisinin mektupta yer aldığı aktarılmıştı.

Ayrıca silahların envanter listesinin de her ay düzenli olarak Türkiye ile paylaşacağı belirtilmişti.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku