Gündem

ABD: Türkiye ile askeri ilişkilerimiz sekteye uğramadı


Gündem

Ankara ile Washington arasında ciddi sıkıntılar sürerken ABD Savunma Bakanlığı, (Pentagon) iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin sekteye uğramadığını açıkladı. CNBC’nin haberine göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Rob Manning, son dönemde yaşananların iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğiyle ilgili soruya, “Hayır, Türkiye ile ilişkilerimizde hiçbir şekilde kesinti yok” yanıtını verdi. Açıklamayı yansıtan BBC Türkçe de […]Ankara ile Washington arasında ciddi sıkıntılar sürerken ABD Savunma Bakanlığı, (Pentagon) iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin sekteye uğramadığını açıkladı.

CNBC’nin haberine göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Rob Manning, son dönemde yaşananların iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğiyle ilgili soruya, “Hayır, Türkiye ile ilişkilerimizde hiçbir şekilde kesinti yok” yanıtını verdi.

Açıklamayı yansıtan BBC Türkçe de “ABD, İzmir’deki evinde hapis tutulan Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması üzerine iki Türk bakana yaptırım kararı almış, Türkiye’den yapılan çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi koymuştu” diye anımsattı.

“Diğer yandan iki ülke arasında savunma tarafında da sıkıntılı bazı mevzular var” değerlendirmesinin yapıldığı haberde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi satın almak istemesinin ABD’de “rahatsızlık” yarattığı belirtildi.

Haberde ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatınının geçici olarak durdurulmasını öngören maddenin de içinde yer aldığı savunma bütçesini belirleyen tasarıyı imzaladığı bilgisine de yer verildi. (ANKA)