ABD’de kasırga nedeniyle 4 eyalette olağanüstü hâl ilanı.

0 4

Hızı saatte 230 kilometreye kadar çıkan Matthew Kasırgası ABD’ye yaklaşırken, can ve mal kaybının önlenmesi veya en aza indirilmesi amacıyla dört eyaletin valisi kendiyönetim bölgelerinde olağanüstü hâl kararı verdiler.

Etkili olduğu bölgelerde şiddetli yağışlara ve sele yol açan Matthew Kasırgası,Reuters’ın haberine göre bugüne kadar Haiti’de 22, Dominik Cumhuriyeti’nde ise dört kişinin ölümüne neden oldu.

Yetkililer, bu gece geç saatlerde ABD’nin doğu kıyısına ulaşması beklenen kasırganedeniyle, 2 milyondan fazla kişiye bölgeyi tahliye etmeleri çağrısında bulundu.

Merkezi Miami’de bulunan Ulusal Kasırga Merkezi, dün 4. seviyede ilerleyen kasırgayıbugün 3. seviyeye indirirken, Ulusal Meteoroloji Dairesi kasırganın ABD’de de saatte 115 km hızla devam edeceğini ve şiddetli yağışlara neden olacağını bildirdi.

ABD’de, Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinin okyanus kıyısında bulunan bölgelerinde ciddi bir tehdit oluşturması beklenen kasırga nedeniyle 4 eyalet valisi kendi bölgelerdeki kıyı ilçelerinde geçerli olacak olağanüstü hal ilanına imza attı.

Florida Valisi Rick Scott okyanus kıyısında yaşayanlara, en az 3 gün yetecek su, gıda ve ilaç stoku yapmaları uyarısında bulunurken, Miami-Dade County’de okullar perşembe ve cuma günleri tatil edildi.

Vali Scott, 500 Florida Ulusal Muhafız askerini ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için ayırırken, 6 bin askerin de hazırda bekleyeceği belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku