Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

ABD’den Türkiye’ye büyük şok! Şikayet ettiler

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 ABD’den Türkiye’ye büyük şok! Şikayet ettiler
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

ABD, ithal çelik-alüminyuma ek gümrük vergisi uygulamasına karşılık olarak vergi getiren Türkiye’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikâyet etti.

ABD, ithal çelik-alüminyuma ek gümrük vergisi uygulamasına karşılık olarak vergi getiren Türkiye,  Çin, Avrupa Birliği ülkeleri, Kanada ve Meksika’yı Türkiye’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikâyet etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Çin, Avrupa Birliği, Kanada, Meksika ve Türkiye’nin ABD’den ithalata karşı uyguladığı yanıt niteliğindeki tedbirler uluslararası kurallara uymuyor” dendi.

Sputnik’te yer alan habere göre, bununla birlikte ABD’nin, ithal çelik ve alüminyuma uyguladığı ek vergilerin uluslararası ticaret kuralları ile ABD yasalarına uygun olduğu kaydedildi.

ÇAĞRI YAPTILAR

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, “Ortak sorunların çözümleri üzerinde birlikte çalışmak yerine bazı ticari ortaklar, Amerikan işçileri, çiftçileri ve şirketleri cezalandırma amacını güden yanıt tedbirleri almaya karar verdi” diye açıkladı.

Yanıt tedbirlerin, DTÖ üyelerinin üzerine aldığı taahhütleri ihlal ettiğini kaydeden Lighthizer, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD, çıkarlarını korumak için gereken tüm tedbirleri alacak. Ticari ortaklarımızı, çelik ve alüminyum sektörlerinin büyük ve sabit doygunluğunu sağlayan sorunlar üzerinde bizimle yapıcı çalışmaya çağırıyoruz”.

Türkiye,  21 Haziran’dan beri, ABD’nin ek vergi uygulamasına karşı  ABD menşeli kömür, kağıt, ceviz-badem, tütün, pirinç, viski, otomobil, kozmetik, makine teçhizat ve petro-kimya ürünlerine ek vergi koydu. Bu kararın ABD’ye 266.5 milyon dolar vergi yükü oluşturacağı belirtilmişti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap