ABD’den YPG’ye hava koruması

0 2

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Suriye’de devam eden savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu. Cook, ‘Suriye hükümetine bağlı savaş uçaklarının, Suriye’deki muhalif Kürt ve Arap güçlerinin IŞİD’le mücadele ettiği ve ABD birliklerinin de bulunduğu bölgelerde uçmaması konusunda uyarıldığını’ ifade etti.

“Adını ne koyarsanız koyun”

Pentagon Sözcüsü Cook, “Suriyelilere yaptığımız uyarı en başından beri bulunduğumuz, sahadaki birliklerimizi koruyacağımıza yönelik uyarının aynısı. Suriye uçaklarının, kuvvetlerimizin bulunduğu bölgelerin üzeriden uçmamasını tavsiye ediyoruz” dedi. ‘Bunun uçuşa yasak bölge anlamına gelmediğini’ sözlerine ekleyen Cook, gazetecilerin ‘bunun ne anlama geldiği’ yönündeki ısrarlı sorularını ‘Adını ne koyarsanız koyun’ şeklinde yanıtladı.

ABD’nin uyarısını Rusya iletti

‘Gerekli olması durumunda kuvvetlerini savunmak için bölgeye yeniden savaş uçaklarını gönderebileceklerini’ söyleyen Pentagon sözcüsü, ‘Suriye’ye ABD birliklerinin bulunduğu bölgeler üzerinden uçmama konusundaki uyarının Rusya ordusu tarafından iletildiğini’ ifade etti.

Peter Cook, basın toplantısındaki muhabirlerin yönelttiği ‘Bölgedeki ABD birliklerine Rusya veya Suriye tarafından gelebilecek herhangi bir tehdit durumunda ABD’nin politikasının söz konusu ülkelerin savaş uçaklarını vurmak mı olacağı’ yönündeki soruya, ‘Bölgedeki kuvvetlerimizi kesinlikle savunacağız” şeklinde yanıt verdi.

“Suriye rejimi, savaşı daha da tırmandırıyor”

Suriye ordusunun Halep’teki askeri hareketlerinden oldukça rahatsız olduğunu belirten Cook, “Müttefikleri Rusya ve İran tarafından yardım edilen ve kışkırtılan Suriye rejimi, ayrım gözetmeden yaptığı bombardımanlarla savaşı daha da tırmandırıyor. Nüfusun yoğun olduğu kentsel alanları, su ve elektrik hizmetlerini aksatacak ve sivillere zarar verecek şekilde bombalamak, sadece Suriye’deki iç savaş yangınına körükle gitmeye yarıyor ve radikal grupları ayrıştırmak için hiçbir şey yapmıyor. Bu da tabii ki Rusya’nın Suriye’ye yaptığı askeri müdahalenin asıl sebebini oluşturuyor”

 

(Cumhuriyet)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku