ABD’li yetkili, Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden Afgan ordusunu sorumlu tuttu

0 1

[ad_1]


Sullivan, ülkesinde ABC ve NBC televizyonlarının gündüz kuşağı yayınlarına katılarak Afganistan’daki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.


ABD Başkanı Joe Biden’ın, ülkesinin Afganistan’da bir 10 yıl daha savaşı sürdürmesini istemediğini, 20 yılda milyarlarca dolar yatırım meydana getirilen ve eğitilen Afgan ordusunun ülkeyi savunmaya başlamasının vaktinin geldiğine inandığını belirten Sullivan, “Onlara (Afgan ordusu) irade kazandırmayı başaramadık ve sonuçta Kabil için savaşmamaya karar verdiler.” ifadesini kullandı.


ABD için en fena senaryonun ABD’nin Afgan ordusunun kendisinin savaşmaya hazır olmadığı durumda binlerce askerini iç muharebeye sokmak olacağını vurgulayan Sullivan, Başkan Biden’ın bu meselede elinde olmadan fena tercihler içinde seçime zorlandığı görüşünü dile getirdi.


“Kabil’de olanların yüreklerini yaraladığını” ifade eden Sullivan, Biden’ın tercihinin arkasında bulunduğunu kaydetti.


Taliban’ın Afganistan’a hakim olma süreci


ABD ile Taliban içinde Şubat 2020’de varılan sulh anlaşması çerçevesinde bu yıl internasyonal güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başlamıştı.


Anlaşmada, yabancı güçlere saldırmaması öngörülen Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair yargı getirilmemişti.


Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirmişti.


Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban, dün başkanlık sarayı ve kamu binalarında kontrolü sağlamıştı.


Gelişmeler üstüne ABD, Kabil Büyükelçiliğindeki tüm personelin güvenli şekilde Hamid Karzai Havalimanı’na aktarma edildiğini açıklamıştı.


Washington, Kabil’deki Amerikalıların acil tahliyesi için Hamid Karzai Havalimanı’nın hava trafik kontrolünü ele almıştı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku