Adana’da Alevilere çirkin provokasyon! – Gerçek Gündem

0 14

[ad_1]

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut olayın aydınlığa ulaşması için İçişleri Bakanı Süleyman Asil’ya sorular yöneltti.

Adana’da Alevilerin evlerine çarpı işareti konulup ‘kızılbaş’ yazıdılar. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut mevzuyu Meclis’e taşıyarak “Sorumluların derhal bulunması için güvenlik yetkililerini acilen göreve çağırıyorum.” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana Seyhan’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesini Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı önerge veren Bulut, “Seyhan’a bağlı Tayyare Mahallesi’ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evlerinin duvarına sprey boya ile çarpı işareti konulurken bir evin duvarına hem çarpı hem kızılbaş yazılmıştır” dedi.

Bu provokasyonun kabul edilemez bulunduğunu belirten Bulut, “etnik farklılıkların, inanç farklılıklarının kadim Anadolu kültürünün en büyük zenginliği bulunduğunu belirterek, vatanımızda, geçmişte mezhepsel provokasyonlardan kaynaklı büyük acılar yaşandığını” hatırlattı.

CHP’li Bulut, “Çorum, Maraş ve Sivas hâlâ belleklerimizde. Alevi yurttaşlarımızın evine çarpı konması büyük bir provokasyondur. Alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek meydana getirilen bu insanlık dışı vakası kınıyorum. Kirli ve karanlık ellerin Adana’yı karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Sorumluların derhal bulunması için güvenlik yetkililerini acilen göreve çağırıyorum. Alevi yurttaşlarımızı da sağduyulu olmaya çağrı ediyorum. Bu olayın takip edeni olacağız” ifadelerini kullandı.

‘ÖNLEM ALINMALI’

İçişleri Bakanı Süleyman Asil tarafınca yanıtlanmak suretiyle mevzuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na sual önergesi veren Bulut, şu soruları yöneltti:

-Türkiye genelinde bugüne dek Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç vaka yaşanmıştır?
-Bu vakalar hangi illerimizde yaşanmıştır?
-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?
-Adana’da yaşanılan saldırının peşinden hangi işlemler yapılmıştır?
-Bölgede tekrar aynı saldırıların yaşanmaması için herhangi bir tedbir alınmış mıdır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku