Afgan göçü dalgasında ilginç iddia: ‘Çip’leri çıkarıp Türkiye’ye gönderiyorlar

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Aktör Alec Baldwin pervaneli silah kazasında 1 kişiyi…

Delta’yla mücadele hiçe sayıldı! Avustralya’da…

TGRT HABER | ÖZEL

Türkiye, Afganistan’dan gelen sığınmacılar için sınırdaki tedbirleri arttırdı. Avrupa ise Afgan sığınmacılardan korunmak için sorumluluğu Türkiye’ye yıkmaya çalışıyor. Belçika’dan gelen izahat Avrupa’nın göçmenlere yönelik niyetini ortaya koydu. Türkiye’nin Suriyelilerle ilgili yapmış olduğu anlaşmayı Afganlar için de genişletmesini ve göç anlaşmasının yenilenmesini istedi. Öteki taraftan ABD’li yetkililerin Afgan sığınmacı programını üçüncü ülkeler üstünden yürüteceğini açıklaması akıllara Türkiye’yi getirdi. Bunun üstüne Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Türkiye kimsenin bekleme odası değildir, olmayacaktır” sözleriyle ABD’ye tepki gösterdi. Tuna Öztunç ile Dünya Bugün programına katılan Dış Siyaset Enstitüsü Başkanı Hüseyin Bağcı göçmen akınında İran’ın etkisine dikkat çekti.

İRAN AFGANLARA CİP TAKIYOR

İran’ın topraklarına giren Afganlara çip yerleştirerek göçmenleri denetim ettiğini söyleyen Hüseyin Bağcı, “İran, topraklarına giren Afganlara cip takıyor. Bizim topraklarımızda kalırsanız biz sizi bulup geri göndeririz, diyor. Afganların pek bir çok bu yüzden Türkiye sınırını zorluyor. İranlı yetkililer, Türkiye sınırına gelen Afganlılardan koydukları çipleri çıkarıp Türkiye’ye gönderiyor. Yoksa 3000 km’lik yolu Afganların organize edilmeden adım atması ve Türkiye sınırından geçmesi mümkün değil” dedi.

TÜRKİYE BATI’NIN YERİNİ ALMAYA BAŞLADI

Afgan göçmenlerinin azalmayacağını aksine artacağını vurgulayan Prof. Dr. Hüseyin Bağcı şu şekilde konuştu:

“Dünyanın her yerinden Türkiye’ye göçler olacak. Şu anda varlıklı Afganlar Türkiye’den ev almaya başladılar. Varlıklı olan ve ekonomiye katılabilecek genç Afganlar, Türkiye’yi bir aden olarak görüyor. Türkiye artık Batı’nın yerini almaya başladı. Göçler artacak. Afganları geri göndermemiz zor. Geldiler ve ülkenin her yanına dağılıyorlar” diye konuştu. ABD’li yetkililerin Afganları üçüncü ülkeler üstünden alacağına düşünmediğini belirterek “Bu bir oyalama şekli. Mümkün değil. ABD’nin Afganları alacağını sanmıyorum. Türkiye artık göç dalgasının merkezi konumunda.”

SURİYELİLER GİBİ DEĞİLLER…

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Merve Seren ise Suriyeli göçmenler ile Afganlar içinde fark bulunduğunu belirterek “Afganların hedefi Avrupa ya da Türkiye’de kalıcı olmak değil. Taliban, savaşı daha oldukca kuzeye taşımış durumda. Bu yüzden sınır kontrolü daha oldukca Taliban’ın elinde. Bu bölgede daha oldukca Tacikler ve Özbekler var. Afgan hükümeti, Batı ve Türkiye’nin masaya oturması gerekiyor. Görüşme süreci olursa Afgan göçmen sayısında bir düşüş olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku