Afgan müttefiklerinin kötü durumu Biden’ın yeminini test ediyor

0 13

Batılılar için Afganistan’dan tahliye uçuşları yeniden başladı, ancak ABD’ye yardım etmiş olan binlerce risk altındaki Afgan, ABD Büyükelçiliği kapatılmış, tüm Amerikan diplomatları ve birlikleri gitmiş ve şimdi sorumlu Taliban ile hala anavatanlarında mahsur kaldı.

Hem ABD hem de Taliban, Afganistan’da artık elde edilmesi mümkün olmayan seyahat belgeleri üzerinde ısrar ederken, bu Afganların kötü durumu Başkan Joe Biden’in Amerika’nın müttefiklerini geride bırakmama sözünü test ediyor.

Perşembe günü Kabil’den bir tahliye uçuşu, Körfez devleti Katar tarafından yönetildi ve ABD liderliğindeki askeri tahliyelerin 30 Ağustos’ta sona ermesinden bu yana türünün ilk örneği, ABD pasaportu ve yeşil kart sahipleri ve diğer yabancılara odaklandı.

Eski ABD askeri tercümanlarını ve diğer risk altındaki Afganları charter uçuşlarına götürmek için çabalayan ABD’li milletvekilleri, gazi grupları ve diğer Amerikalılar için tahliye uçuşlarının yeniden başlatılması, ABD’nin sayısız Afgan müttefikini terk edebileceğine dair korkuları yatıştırmak için çok az şey yaptı. .

Özellikle 20 yıllık savaş sırasında Amerikalılara yardım eden Afganlar için verilen ABD özel göçmen vizeleri, Taliban 15 Ağustos’ta bir yıldırım saldırısıyla Kabil’i aldığında hala çalışmaya devam edenler endişe verici. aynı hafta sonu.

No One Left Behind’ın kurucusu Afganistan savaş gazisi Matt Zeller, “Tüm niyet ve amaçlar için, bu insanların Taliban’dan kaçma şansları, onları geride bıraktığımız gün sona erdi” dedi. Afgan çevirmenleri ve Amerikalıları destekleyen diğerlerini çıkarmak için çalışan düzinelerce taban ABD grubu arasında.

Perşembe günü Kabil’den ticari uçuşla Afganistan’dan ayrıldı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Perşembe günkü uçuşu on ABD vatandaşı ve 11 yeşil kart sahibinin yaptığını söyledi. Charter tahliye uçuşları düzenleyen Amerikalılar, kuzeydeki Mazar-e-Sharif şehrinde ve başka yerlerde uçuş bekleyen daha fazla ABD pasaportu ve yeşil kart sahibi olduğunu bildiklerini söylediler.

ABD’de Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Emily Horne, Perşembe günkü uçuşun “dikkatli ve sıkı diplomasi ve angajman”ın sonucu olduğunu söyledi ve Taliban’ın “esneklik gösterdiğini ve bu çabada onlarla olan ilişkilerimizde ticari ve profesyonel olduklarını söyledi. “

Ancak pek çok kişi, Taliban’ın ABD’yi destekleyen Afganlar için aynı derecede hoşgörülü olacağından şüphe ediyor. Mezar-ı Şerif’te, havaalanındaki charter uçaklar üzerinde bir haftadan uzun süren bir soğukluk, yüzlerce insanı -çoğu Afgan, ancak bazıları Amerikan pasaportlu- bıraktı ve yeşil kartlar – mahsur kaldı, Taliban’ın ayrılma iznini bekliyor.

Afganlar ve onların Amerikalı destekçileri, Taliban’ın Mezar-ı Şerif’teki tüm yolcuların, uygun seyahat belgeleri olanlar da dahil olmak üzere, bekleyen charter uçuşlarına binmesini engellediğini söylüyor.

Zeller, sert bir hükümetin bu hafta Taliban atamasına işaret etti. FBI’ın en çok arananlar listesinde yer alan ve saldırı ve adam kaçırma iddiaları için 5 milyon ABD doları ödüllü Sirajuddin Hakkani’yi, pasaport vermekten sorumlu olan bir içişleri bakanı olarak içeriyor.

Trump yönetimi, son aylarında Afgan özel göçmen vizelerinin veya SIV’lerin onayını neredeyse durdurdu. Biden yönetimi de, Kabil Taliban’ın eline geçmeden Afganları tahliye etme konusunda daha hızlı hareket edemediği için eleştirildi.

‘Büyük lojistik engeller’

ABD ayrıca, geçen ay Taliban’ın devralmasıyla çok daha tehlikeli hale gelen bir gereklilik olan bazı vize isteyenlerin başvuruda bulunmak için ülke dışına çıkmalarını talep etmişti.

SIV başvuru sahiplerine yasal hizmetler sağlayan Uluslararası Mülteci Yardım Projesi’nden Betsy Fisher, “Bu büyük lojistik engellerin tümü var” dedi. “İnsanlar Afganistan’ı nasıl terk edecek?”

ABD hükümetinin net bir planı olmadan insanları riskli yolculuklara çıkmaya teşvik edebileceğini söyledi.

Temmuz ayında, Biden eve ilk hava ikmalini memnuniyetle karşıladıktan sonra, ABD’nin bekleyen vize başvuruları olan Afganların bile Afganistan’dan çıkmalarına yardım edeceğini açıkça belirtti, böylece “vize başvurularını bitirirken güvenlik içinde bekleyebilirler”.

Ancak askeri hava taşımacılığının 30 Ağustos’ta sona ermesinden bu yana, Biden yönetimi ve Taliban, Afganların pasaport ve vizeye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Perşembe günü, yönetimin elektronik vize gibi adımlara baktığını söyledi.

Taliban misillemesi tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen yüzlerce Afgan, bir haftadan fazla bir süredir Mezar-ı Şerif’te toplanarak ABD’li destekçilerin düzenlediği tahliye uçuşlarına binmek için izin bekliyor.

Aralarında 15 yıl ABD askeri tercümanı olarak çalışan bir Afgan da vardı. Mazar-e-Sharif’te otelden otele taşınıyor ve kendisi, sekiz çocuğu ve karısı Taliban’dan onayın çıkmasını beklerken parası tükeniyor.

Associated Press’in güvenliği için adını sakladığı adam, “Geride bırakılacağımdan korkuyorum” dedi. “Sorunun ne olduğunu bilmiyorum – siyasi bir mesele mi yoksa bizi umursamıyorlar mı?”

Tercümanın vizesi, son ABD birliklerinin ülkeyi terk etmesinden haftalar önce onaylandı, ancak ABD Büyükelçiliği kapandığı için pasaportuna damgasını vuramadı.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, Taliban’ın Amerikalılar için çalışan Afganlardan intikam almayacaklarına dair güvencelerine güvenmediğini söyledi.

Tahliye konusundaki tutumu nedeniyle zaten eleştirilen Biden, Demokratlar ve ayrıca Cumhuriyetçiler tarafından her iki taraftan da itiliyor, bazıları Amerika’nın eski müttefiklerine yardım etmek için yeterince şey yapmadığını ve diğerleri potansiyel tehditleri uzak tutmak için yeterince yapmadığını söylüyor. 

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku