“Afgan ordusunun çökeceğine dair hiçbir ibare görmedik”

0 1

[ad_1]


Milley, ABD Müdafa Bakanı Lloyd Austin ile Pentagon’da düzenlemiş olduğu basın toplantısında, “Afganistan’dan şimdiye kadar ortalama 5 bin şahıs tahliye edildi.” dedi.


Afganistan’da durumun son aşama tehlikeli, dinamik ve değişken olduğuna dikkati çeken Milley, önceliklerinin ise ülkedeki Amerikan vatandaşları ve ABD’ye yardım eden Afganları tahliye etmek bulunduğunu belirtti.


{ilgili-haber–602671}


Milley, havalimanında ise şu an istikrar sağlandığını sadece herhangi bir tehdit karşısında ise tereddütsüz askeri operasyonla karşılık vereceklerini söylemiş oldu.


Afgan ordusunun kısa sürede dağılmasına ilişkin ise Milley, “Ne ben ne de başkaları (Afgan) ordunun ve bu hükümetin 11 gün içinde çökeceğine dair bir ibare görmüş oldu.” ifadesine yer verdi.


Taliban ile kontakt kanallarımız açık


ABD Müdafa Bakanı Austin de “Taliban ile hasmane bir etkileşim yaşanmadı ve Taliban komutanlarıyla kontakt kanallarımız açık.” ifadesini kullandı.


Austin, tahliye işlemleri için şu an Kabil’de ortalama 4 bin 500 ABD askeri bulunduğunu söylemiş oldu.


Mümkün olduğunca oldukça sayıda kişiyi tahliye etmek istediklerini sadece şu an istedikleri sayılara ulaşamadıklarını belirten Austin, Hamid Karzai Internasyonal Havalimanı’na ulaşamayanların durumuna ilişkin ise havalimanı dışına çıkıp oldukça sayıda kişiyi alma kabiliyetlerinin olmadığını beyan etti.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku