Afganistan’da Daha İyi bir yaşam arayışı

0 147

Bu Afgan çocuklar Pakistan’ın İslamabad kentindeki bir mülteci kampında yaşayan 3.000 kişi arasında yer alıyor. Takma adı Afgan Köyü olan kamp 2009’da başladı ve Afganistan’dan Pakistan’a gelen mülteci dalgalarının mirası ve bu hafta yeni gelenler devam ediyor. 

Taliban’ın Kabil’e girmesinden iki haftadan fazla bir süre sonra, hala işleyen bir hükümet yok ve bu da Afganları gelecekleri konusunda giderek daha fazla endişelendiriyor.

Birleşmiş Milletler, bu yılın sonuna kadar çoğu Pakistan’a olmak üzere yarım milyon Afgan’ın kaçmaya çalışabileceğini tahmin ediyor, ancak şu anda çok az seçenek var.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin küresel sözcüsü Babar Baloch, İslamabad’da CBC News’e verdiği demeçte, “Hak ettikleri korumayı elde etmelerini umuyoruz” dedi. ülke içinde ya da ayrılın.

Pakistan ile Torkham sınır kapısında – Hayber Geçidi üzerinden hayati bir bağlantı – CBC News, Perşembe günü sınırdan Pakistan’a hareket eden taze ürünler taşıyan parlak renkli nakliye kamyonlarının düzenli bir akışını gördü, ancak sadece bir damla insan.

Burkaslı kadınlar aileleri ile, birkaç erkek tekerlekli sandalyeli, çaprazlama girip çıktılar.

Büyük nakliye kamyonlarının tekerlek kuyularında saklanan birkaç genç çocuk, bildirildiğine göre yakındaki pazarlarda mal satmaya çalışırken çuvallarla Pakistan tarafında atladı. 

Boyalı nakliye kamyonları, o ülke ile Afganistan arasında hayati bir bağlantı olan Pakistan'ın Torkham kentindeki uluslararası sınıra giden dolambaçlı bir yolda kilometrelerce sıraya giriyor.

Boyalı nakliye kamyonları, o ülke ile Afganistan arasında hayati bir bağlantı olan Pakistan’ın Torkham kentindeki uluslararası sınıra giden dolambaçlı bir yolda kilometrelerce sıraya giriyor.

İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyanlar için istisnalar olsa da, CBC News’e verdiği demeçte, “Pakistan hükümeti vizemiz olmayan kimsenin kara sınır kapılarına girmesine izin vermiyor” dedi.

Bakan, bakanlık sayımlarına göre sınırı geçen insan sayısında yalnızca yüzde 15’lik bir artış olduğunu, ancak birçoğunun özellikle güneyde Afgan tarafında yapmaya çalıştığını öne sürdü.

Perşembe günü Pakistan, büyük bir kalabalığın toplandığı ve bir kişinin ayaklar altında ezilerek öldürüldüğü Afganistan’ın Kandahar kentinin güneyindeki Chaman’daki sınırını geçici olarak kapattı.

Pakistan ve diğer komşu ülkeler – İran ve Türkiye – özellikle Afganistan’daki ekonomik koşullar daha da kötüleşirken daha fazlası için hazırlanıyorlar. 

Seçenekler göz önüne alındığında

On yıllardır süren savaş boyunca Pakistan, milyonlarca Afgan mülteciyi kabul etti, ancak on binlercesini daha kaldıramayacağını veya üstesinden gelemeyeceğini iddia ediyor.

Bakan, seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, Taliban'a güvenmekten başka seçeneğin olmadığını söyledi. 'Bekleyip görmeliyiz.'

Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, Taliban’a güvenmekten başka seçeneğin olmadığını söyledi. ‘Bekleyip görmeliyiz.’

Pakistan’da bazılarının komşu Taliban rejimini memnuniyetle karşılasa da, değişikliğin yeni istikrarsızlıklar ortaya çıkardığını ve Pakistan’ın aşırılıkçı unsurların sınırları aşarak avantaj sağlaması için tetikte olduğunu kabul etti.

İslamabad’ın eteklerinde geçmiş Afgan göç dalgalarının mirası var. Çamurdan, tuval ve metal artıklarından yapılmış derme çatma barınaklarda üç bin kişi yaşıyor. Akan suyu ve elektriği yok. 

Yine de bu hafta yeni gelenler vardı.

17 yaşındaki Zakirullah ve ailesi, buraya gelmek için Afganistan ve Pakistan üzerinden üç gün boyunca araba sürdü. Annesi bir İslamabad hastanesinde tıbbi tedavi görüyor.

Anahtar seçimi

Ailesinin adını vermeyen Zakirullah, Afganistan’da “durum daha kötü” dedi. “Daha iyi bir yaşam arıyoruz. Bu yüzden buraya geldik.”

Ancak bu umutsuzca yoksul kamptaki umutları pek parlak görünmüyor. Pek çok Afgan için ani gidişleri çok zor bir seçimdi.

İslamabad'daki Afgan Köyü mülteci kampındaki insanlar, akan suyu ve elektriği olmayan barakalarda yaşıyor.

İslamabad’daki Afgan Köyü mülteci kampındaki insanlar, akan suyu ve elektriği olmayan barakalarda yaşıyor.

Ancak gücün Taliban’a kayması ve işleyen bir hükümetin olmaması nedeniyle Afganlar artan gıda fiyatları ve düşen parayla karşı karşıya ve birçoğuna haftalar, hatta aylardır ödeme yapılmadı.  

Böyle bir kampta mülteci olarak dünyaya gelen ve hiç dışarı çıkamayan Afgan Nasir Khan, “Taliban’ın bizimle nasıl başa çıkacağı konusunda halkın kafası karışık. Bu yüzden insanlar onlara güvenmiyor” dedi. 

Zorlu yaşamına rağmen Pakistan’daki akrabaları ona katılmaya çalışıyor, ancak geçitlerden birinde sıkışıp kaldıklarını söyledi. 

Taliban, ülkeyi terk etmek isteyen geçerli belgelere sahip Afganlara ücretsiz geçiş izni vereceğini söyledi, ancak hava tahliyesi sırasında birçok kişinin Kabil’in havaalanına girmesinin yasaklandığını bildirdi. Artık havaalanı kapalıyken tek seçenek kara sınırlarına gitmek.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku