Afganistan’ı Taliban sardı! Sokak çatışmaları şiddetleniyor

0 5

[ad_1]

Afganistan’da Taliban Leşkergah’ı ele geçirmek için elinden geleni yapıyor. Eğer Taliban, Leşkergah’ı ele geçirirse ilk kez bir vilayetin yönetim merkezini kontrolü altına almış olacak. ABD ve Afgan hükümeti tarafınca hava saldırılarına karşın Taliban militanları ilerleyişini sürdürüyor. Ek olarak Taliban’ın bir tv istasyonunu ele geçirdiği iddia edilirken binlerce şahıs evlerini terk ediyor.

BBC’ye konuşan bölgedeki bir tabip, “Her yerde çatışmalar var” açıklamasında bulunmuş oldu. Bununla beraber yüzlerce Afgan askeri de militanlarla çatışması için bölgeye sevk edildi. ABD askeri güçlerinin 20 senenin arkasından Afganistan’dan çekilme sonucu almasıyla Taliban son aylarda süratli bir halde ilerlemeye başladı.

Son olarak Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de ülkedeki güvenlik durumunun kötüleşmesinden ABD’nin ani kararını görevli tutmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku